fallback

Засега Западът не успява да постави на колене руската икономика

Ръстът ѝ обаче е подкрепен от поръчките на армията и не е устойчив, смятат анализатори

19:30 | 02.08.23 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

През 2022 година Русия се превърна в най-санкционираната икономика в света - още в първите дни от началото на пълномащабната война в Украйна, САЩ предупреди страната, че ще наложи такива санкции, че икономиката скоро ще бъде поставена на колене, пише The Wall Street Journal.

Вашингтон заплаши, че ще бъде изтрит 50% от брутния вътрешен продукт на Русия, но резултатът за миналата година беше спад от 2,1%. Прогнозата на Международния валутен фонд (МВФ) за тази е за ръст от 1,5 на сто, подкрепен от правителствените разходи. През първото тримесечие те се увеличават с 13,5%, което е най-рязкото увеличение от 1996 година насам.

Много анализатори смятат, че основен локомотив на руската икономика в последните месеци е производството на оръжия. Това обаче не е  устойчив ръст, макар че дава тласък днес. В статистическите данни има ръст от 30% за полугодието на годишна база в перото "Готови метални продукти", в което се включват и оръжията и мунициите. Още една индустрия, която също има отношение към отбранителната индустрия - "Производство на компютри, електроника и оптични продукти", също отчита ръст от 30% в първите шест месеца на годината. Производството на "специализирано облекло" пък се е повишило със 76%. В същото време производството на автомобили намалява с 10% на годишна база.

Или много вероятно поръчките, свързани с фронта са тези, които водят до ръст на руската икономика.

Благодарение на няколко съюзници Русия успява да избегне санкциите, включително и забраната за внос на електроника, използвана за производството на ракети. Износът на петрол и суровини продължава, макар и приходите да са ограничени. Така Москва продължава да обстрелва с ракети украинските градове почти всяка нощ. Въпреки военната и финансова помощ, която се дава на Украйна, невъзможността на Запада да наложи санкциите в пълен обем, е причината за застоя на военните действия днес.

В първите дни на налагането на някои действително досега безпрецедентни за руската икономика санкции - например в енергийния сектор, руските пазари реагираха с резки понижения. Но днес икономиката се стабилизира и Москва успява да поддържа война на изтощение, което западните партньори се надяваха да избегнат.

Анализаторите са категорични - санкциите имат своето значение, но реално то ще се усети след време и дълго ще има негативен ефект върху руската икономика. Но засега те не успяват да разрушат руската икономика и затрудняват, но не спират руския президент Владимир Путин да води войната си в Украйна, коментира бившият съветник в руското правителство Сергей Гуриев.

Според наблюдатели статистическите данни само маскират трудностите, които изпитва руската икономика. Санкциите са направили страната по-малко устойчива на рискове и вероятно това ще означава, че икономиката ще се възстанови трудно от войната.

Русия успя да замени голяма част от пазарите си в Европа с Азия. Това означава, че без съдействието на азиатските държави, съюзниците няма да могат да притиснат Русия, коментира Никълъс Мълдър, преподавател в Корнуелския университет. Според него слабото място в руската икономика е растящият недостиг на работна ръка. Русия страда от най-големия недостиг на работници от 90-те години на миналия век насам. Причината е заплахата за мобилизация и емиграцията на млади хора през последните месеци. Това само ще се задълбочава заради лошата демографска ситуация в страната.

Руската централна банка предупреди, че недостигът на работна ръка подхранва инфлацията. През юли институцията повиши лихвите повече от очакваното, като се коментира, че вероятно ще има още такива действия до края на годината.  

                                                    

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:57 | 02.08.23 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още