fallback

Русия увеличава вносните мита за "неприятелски" държави

Дните на френското и италианското вино и на норвежката риба на рафтовете в руските магазини може да са преброени

19:00 | 26.07.23 г. 1

Дните на френските и италианските вина може да са преброени в Русия след решението на Москва да повиши митата върху вноса от т. нар. „неприятелски“ държави с обещанието, че местните производители ще могат да запълнят празнините, предава Ройтерс.

Руският внос от страни, които наложиха санкции срещу Москва заради нашествието ѝ в Украйна, намаля значително през 2022 г., а цената на вносния алкохол отбеляза съществен ръст.

Някои западни производители спряха да продават на Русия, но Москва намира заобиколни начини да поддържа притока на стоки, включително схема за сив внос, и много чуждестранни стоки остават по рафтовете на магазините.

Митата върху „неприятелски“ внос на вина ще бъдат повишени до 20% спрямо 12,5%, съобщи правителството, очертавайки мерки на премиера Михаил Мишустин.

Руските производители увеличават производството си, а потребителите все повече избират руско вино, допълни правителството.

„Местното производство и вносът от приятелски държави ще задоволят напълно местното търсене“, счита то.

Вносът на вино от Чили е нараснал с 9% от гледна точка на стойност миналата година, а вносът на вино от Армения се е повишил със 161%, съобщи правителството и допълни, че има перспективи за значително увеличаване на вноса на южноафриканско вино.

Русия планира също да забрани вноса на крайни морски продукти.

„Спирането на вноса от ЕС, САЩ и Норвегия ще освободи конкретни пазарни ниши, които да бъдат запълнени от местни производители“, информира правителството.

Според съобщението Русия ще увеличи също вносните мита върху чистия глицерин, използван в храните, продуктите за лична грижа и във фармацевтичната индустрия, от 5% на 35%, за да засили конкурентоспособността на местни фирми. Вносно мито от 50% ще бъде наложено на шперплата.

Възстановяването на вноса тази година отслабва рублата, която потъна този месец до най-ниското си ниво от над 15 месеца насам. Заедно със силното търсене на потребителите това накара Руската централна банка да повиши лихвите със сто базисни пункта до 8,5% миналата седмица.

Във вторник централната банка съобщи, че вносът през второто тримесечие е нараснал с 35% на годишна база, като спадът на вноса от ЕС е бил напълно компенсиран от ръста на вносните стоки от другаде.

Доставките от Китай са се увеличили със 7%, а Турция също е разширила износа си към Русия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:00 | 26.07.23 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още