Промишленото производство в Германия неочаквано се понижава през май, хвърляйки сянка върху възстановяването на най-голямата икономика в Европа от скорошната ѝ рецесия, съобщава Bloomberg.
Производството в страната се свива с 0,2% спрямо април, тъй като спадът при фармацевтичните продукти компенсира ръста при автомобилостроенето, показва доклад на федералната статистическа служба. Медианната прогноза на анкетирани от Bloomberg икономисти бе за ръст от 0,7%.
Докладът предполага, че производственият спад в Германия може да се окаже траен, натежавайки допълнително върху растежа, след като вече въвлече икономиката в рецесия през първите три месеца на годината.
„Данните за първите два месеца на второто тримесечие не премахват риска от по-нататъшно свиване на германската икономика“, изтъква Карстен Бжески, икономист от германското звено на ING. „Това ще доведе до първото свиване на икономиката в две последователни тримесечие от 2008 г.“, добавя той.
За разлика от доклада от четвъртък, който показа възстановяване на фабричните поръчки, сегашните данни подчертават признаците на продължаващо влошаване на състоянието на икономиката.
Индексът на германския институт Ifo за бизнес климата се понижава до 88,5 пункта през юни от 91,5 пункта за май. Анализатори, участвали в проучване на Ройтерс, прогнозираха по-малък спад до 90,7 пункта през юни.
„Настроенията в германската икономика помръкнаха значително“, призна президентът на Ifo Клеменс Фуест.
Слабостта на производството е в съответствие с оценката на Бундесбанк от миналия месец, когато централната банка на Германия каза, че икономиката вероятно се е върнала към растеж през текущото тримесечие, разширявайки се „леко“, макар и на фона на трудностите при фабриките.
Производствената база на Германия е изправена пред непрекъснати препятствия, вариращи от слабо китайско търсене до ниски нива на водата на река Рейн, ключова транспортна артерия за тежки товари в страната.
Друго предизвикателство са нарастващите разходи по заемите. Лихвените проценти вероятно ще продължат да растат, като Европейската централна банка (ЕЦБ) със сигурност ще ги повиши отново на следващото си заседание на 27 юли.