fallback

Главният икономист на Allianz: Има риск от прекомерно затягане на политиката на ЕЦБ и Фед

Перспективите за „меко приземяване“ на икономиката зависят от това дали регулаторите ще прекалят с повишаването на лихвите, изтъква Людовик Субран

07:35 | 05.07.23 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Съществува риск ръководството на Федералния резерв на САЩ и Европейската централна банка (ЕЦБ) да затегнат с повече от необходимото паричната политика, като това е една от най-големите заплахи за глобалната икономика, предупреждава главният икономист на Allianz Людовик Субран, цитиран от Bloomberg.

По думите му перспективите за т.нар. „меко приземяване“ на икономиката зависят от това дали централните банкери ще прекалят с покачването на лихвите в стремежа си да охладят достатъчно инфлацията при потребителските цени.

„Това до голяма степен зависи от решимостта на централните банки да убият инфлацията“, изтъква Субран, добавяйки: „Един от основните рискове за икономиката е рискът от политически грешки при централните банки и този токсичен риск от смесване на политики между фискално и парично затягане едновременно“.

Служителите на централните банки на развитите икономики все още проявяват склонност към допълнително затягане на паричната политика, като Фед и ЕЦБ са готови да продължат с лихвените повишения на предстоящите им заседания по-късно този месец.

Представителите на централната банка на Австралия запазиха непроменен лихвения процент по заемите на своята среща по-рано във вторник, но изтъкнаха възможността от допълнително затягане, ако ситуацията го изисква.

За Субран опасността от грешка може да се материализира, ако централните банки поддържат твърде строга политика за продължителен период от време.

Според него, ако ЕЦБ продължи да повишава лихвите и през 2024 г., това би представлявало грешка, защото ще означава, че ефектът от това ще се прехвърли върху реалната икономика със закъснение и ще бъде твърде късно да се реагира в обратна посока.

Историята помни подобни политически грешки на регулатора на еврозоната. На два пъти, през 2008 г. и 2011 г. служителите на ЕЦБ стартираха цикли на затягане, които скоро след това бяха изоставени.

Запитан за продължаващите рискове за финансовата система, Субран каза, че „те не са изчезнали“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:00 | 04.07.23 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още