fallback

Макрон: Ако не променим световната финансова система, ще загубим доверието на хората

Днес в Париж започна Срещата на върха за нов глобален финансов пакт

13:58 | 22.06.23 г. 2
Автор - снимка
Създател

Френският президент Еманюел Макрон призова световните лидери, частния сектор и международните организации за конкретни решения и мащабни инвестиции в развиващите се страни. Говорейки по време на Срещата на върха за нов глобален финансов пакт, започнала днес в Париж, той заяви, че лидерите трябва да действат незабавно, за да променят начина, по който работи световната финансова система, или рискуват да загубят доверието на хората, съобщиха световните агенции.

Никоя страна не трябва да бъде изправена пред избора между "намаляване на бедността или защита на планетата", каза още френският държавен глава.

Срещата на върха за нов глобален финансов пакт, на която тази година домакин е Франция, събира десетки държавни ръководители, представители на глобални финансови институции и климатични активисти. Те ще обсъдят начини за реформиране на глобалната финансова система, подходите за справяне с дълговите кризи и мерки за изменението на климата и намаляването на бедността.

Макрон подчерта необходимостта от повече инвестиции както от публичния, така и от частния сектор, и решаващата роля на международните институции.

"Изправени пред редица едновременно протичащи предизвикателства - бедност, защита на климата и биоразнообразие - трябва да инвестираме много повече, тъй като не се справяме с тези задачи", посочи френският президент, цитиран от АП.

Той похвали инициативата на Международния валутен фонд да разпредели повече средства за по-бедните страни чрез емитирането на специални права на тираж, които може да се обменя за твърда валута.

Срещата на върха в Париж няма мандат за вземане на официални решения, съобщиха френските ѝ организатори, но тя има за цел да даде силен политически тласък на ключови въпроси, които да бъдат обсъдени на предстоящите конференции за климата и други международни срещи.

Макрон обаче каза, че на срещата трябва да бъдат предложи "много конкретни решения", като обеща да състави списък с предложения, които трябва да бъдат придружени от инструмент за проследяване на напредъка по тях.

За реформиране на световната финансова система се обяви и друг участник на срещата в Париж - американският финансов министър Джанет Йелън.

"Дори с капитала, с който разполагат Световната банка и многостранните банки за развитие, очевидно има потенциал (...) за увеличаване на капацитета за финансиране", каза Йелън и повтори призива си за реформиране на Световната банка, в която САЩ са най-големият акционер.

Тя добави, че в рамките на десетилетие могат да бъдат отключени допълнителни 200 млрд. долара, предаде Ройтерс.

"Ние със сигурност не изключваме на някакъв по-късен етап увеличение на капитала. Но смятам, че тези институции трябва да функционират по-добре индивидуално и първо като система, да разширят своята мисия за справяне с глобалните предизвикателства, да използват по-добре капитала, който имат".

В словото си Йелън застъпи и идеята Световната банка да предлага на кредитополучателите опцията да добавят дългови клаузи, които да са устойчиви по отношение на климата, към техните споразумения за отпускане на заеми.

Изказване по време на срещата направи и генералният секретар на ООН Антониу Гутериш. Той каза, че "международната финансова архитектура се провали в мисията си да осигури глобална защита  за развиващите се страни".

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:58 | 22.06.23 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още