Украйна води преговаря с компании за оръжия за увеличаване на производството, включително и на дронове, в страната и може да подпише договори за това още през идните месеци. Това заяви за Ройтерс украинският заместник-министър на стратегическите индустрии.
От началото на руската инвазия в Украйна миналата година Киев се опитва да си подсигури всякакви видове оръжия. Досега страната е получила подкрепа от държави като САЩ, Великобритания и Германия. По думите на Сергей Бойев Киев води преговори с производители от Германия, Италия, Франция и Източна Европа за производство на оръжия на територията на самата Украйна.
„Намираме се в много подробни разговори с тях. И сме сигурни, че ще имаме договорните споразумения подписани в рамките на няколко месеца“, коментира Бойев в рамките на Парижкото авиошоу.
През май украинският президент Володимир Зеленски заяви, че страната работи с британската отбранителна компания BAE Systems за създаване на украинска база за производство и ремонт на различна техника – от танкове до артилерия.
Засега обаче все още няма подписана сделка.
Насърчавайки чуждестранните отбранителни фирми да произвеждат в Украйна, страната ще може по-ефективно да отговаря на нуждите си, като същевременно изгражда отбранителна индустрия.
„Бъдещото възпиране на агресията ще изисква силна отбранителна индустрия в Украйна, силни украински въоръжени сили“, коментира Бойев.
По-рано миналата седмица, в изказване от Международния икономически форум в Санкт Петербург, руският президент Владимир Путин коментира, че скоро Украйна напълно ще спре да използва собствената си техника. „Нищо не остава от нея. Всичко, с което се бият, и всичко, което използват, е внесено отвън. Не можете да воювате дълго така“, заяви Путин.
Дронове
По време на Парижкото авиошоу Бойев е ухажвал предимно производители на дронове, вариращи от големи международни конгломерати до по-малки доставчици. Той обаче отказа да назове с кои компании е провел срещи.
„Обсъждаме различни нива на сътрудничество. И някои от компаниите казват, че са готови да дойдат и да инвестират и произвеждат дронове“, посочи той.
Турската компания Baykar посочи в края на миналата година, че все още планира да завърши строителството на производствен център в Украйна до две години. Производителят обяви плановете си малко преди инвазията от 24 февруари 2022 г.
Дроновете активно се използват и от двете воюващи страни. Киев обяви, че разширява програмата си за дронове както за разузнаване, така и за нападение на вражески цели.
Турция, Норвегия и САЩ са сред страните, които снабдяват Украйна с дронове, но със засилването на войната са необходими все повече от тях.
Преговорите за производство на дронове може да отнемат по-дълго време, но според Бойев производството в Украйна може да се окаже ефективен начин за капитализиране на съществуващата експертиза на Киев в сектора и да се отворят нови работни места в западните и централни части на страната.
Високопоставен европейски източник от отбранителния сектор, пожелал анонимност, коментира, че европейските правила и стандарти за изпитанията на дронове може да усложнят евентуално производство и тестове в Украйна.
Бойев обаче се надява, че страната може да привлече чуждестранни производители на безпилотни летателни апарати, тъй като правителството в Киев ще може да предостави значителна подкрепа.