fallback

Кремъл изнудва свои партньори, за да избегне задълбочаване на финансовата изолация

Украйна опитва да вкара Русия в санкционните списъци на FAFT, което ще има ефект върху инвестициите и изпълнението на редица важни за Москва проекти

21:23 | 15.06.23 г. 7

В последните седмици Русия води активна кампания в опит да избегне задълбочаване на финансовата си изолация, пише Bloomberg. Търсейки подкрепата на Турция, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, Кремъл се бори срещу опитите на Украйна да накара Работната група за финансово действие (FATF) на Г-7 да включи Русия в някои от санкционните си списъци на следващата си среща, която ще се проведе на 19-23 юни.

Основната цел на базираната в Париж организация разработване на стандарт за борба с мръсните пари и разработване на стратегии срещу прането на пари. Според Bloomberg е възможно в края на месеца FATF да включи Русия в своя "черен" или "сив" списък. Това ще блокира изпълнението на редица енергийни проекти, инвестиции и сътрудничество с членове на организацията.

На този етап Кремъл изпраща предупреждения към свои партньори че включването в някои от тези списъци ще затрудни и оскъпи търговията помежду им. Изчисленията на руските власти сочат, че Турция и ОАЕ ще загубят около 1% от брутния си вътрешен продукт, ако това се случи, пише още Bloomberg.

В писмото до турските власти например се споделят опасения за бъдещето на АЕЦ Аккую и "Турски поток", както и как ще могат да плащат за почивката си руските туристи. Москва припомня още, че Анкара купува и други суровини от Русия - въглища, метали и т.н. В писмото до Саудитска Арабия също има предупреждение  за блокиране на ядрен проект на "Росатом" на територията на страната.

"Русия знае, че нарушава стандартите на FATF и сега прибягва към своята традиционна тактика на изнудване", коментира тази информация финансовият министър на Украйна Серхий Марченко.

Според източници на Bloomberg Кремъл "обрабова" и Индия по същия начин. Страната е един от основните пазари за руския петрол в последните месеци.

Очаква се и онлайн среща на представителите на БРИКС -  организацията, която обединява интересите на Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, на която Москва да повдигне въпроса за новите санкции.

През февруари 2023 година, една година след началото на войната в Украйна, FATF прекрати членството на Русия. Основание за това са обстрелите на критична гражданска инфраструктура, които предприе Москва, информацията за търговия с оръжие от санкционирани от ООН юрисдикции и злонамерени кибератаки от Русия.

"Действията на Руската федерация неприемливо противоречат на основните принципи на FATF, насочени към насърчаване на сигурността и интегритета на световната финансова система", се казва в съобщение на сайта на организацията.

Включването на Москва в черния списък на организацията ще нареди страната до Северна Корея, Иран и Мианмар и би означавало задължение на банки, инвестиционни компании и други финансови институции да извършват засилени проверки на всички парични потоци, както и предприемане на мерки за защита на стабилността на финансовата система.

В "сивия" списък са страни като Турция, Южна Африка, ОАЕ и Йордания. Според анализ на Международния валутен фонд (МВФ) включването в този списък има "голямо и статистически значимо намаление на капиталовите потоци".

Москва обвини FATF, че превишава правата си, а решенията, които взима са политически мотивирани. Но активността, с която в Русия реагират на заплахата, подсказва, че властите са наясно, че подобна санкция ще има сериозен ефект върху икономиката, пише още Bloomberg.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:23 | 15.06.23 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още