Количеството средства, с които американското правителство разполага, за да си плати сметките, намаля до най-ниското си равнище от 2017 г., разпалвайки риска, че администрацията ще остане без пари съвсем скоро, ако бързо не се увеличи таванът на американския дълг, съобщава Bloomberg.
Кешовият баланс на министерството на финансите на САЩ намаля до едва 37,4 млрд. долара във вторник, показват данни, публикувани ден по-късно. Това е обрат спрямо предишната статистика от предходния ден за ръст до 54,5 млрд. долара. Също така стойностите са и под дъното за последното половин десетилетие от 38,8 млрд. долара, достигнато в петък.
Спадът е факт, след като в края на миналата седмица президентът Джо Байдън и председателят на Камарата на представителите Кевин Макарти сключиха сделка за повишаването на тавана. Във вторник Камарата прие споразумението, което сега отива към Сената. Сделката включва двугодишни ограничения на федералните разходи като условие за премахването на тавана на дълга до 2025 г.
Но докато текстът не бъде одобрен и от двете камари и не влезе в сила, администрацията ще трябва да продължи да се справя както досега.
В тази връзка министерството на финансите обяви в сряда, че планира да продаде необичайно краткосрочни облигации в четвъртък, опитвайки се да маневрира около ограниченията на тавана на дълга. Ведомството също така обяви наличието на 1,9 млрд. долара в т. нар. извънредни мерки.