Европейската централна банка (ЕЦБ) повиши своя референтен лихвен процент с 25 базисни пункта, докато продължава да се бори с инфлацията при потребителските цени, залагайки на лихвени нива, невиждани от финансовата криза през 2008 г., съобщава CNBC.
„Перспективите за инфлация продължават да бъдат твърде високи за твърде дълго време“, посочва ЕЦБ след края на своето заседание в четвъртък. С последното увеличение основната лихва на регулатора достига 3,25%.
Решението на ЕЦБ отразява последните данни за инфлацията, публикувани по-рано тази седмица, които показаха, че основната инфлация достига 7% през парил. В същото време базисната инфлация, която изключва храните и енергията, се забавя леко до 5,6%.
ЕЦБ стартира своя цикъл от лихвени повишения през юли 2022 г. Въпреки усилията на регулатора инфлацията остава значително над неговата цел от 2%.
Прогнозите, публикувани миналата седмица от Международния валутен фонд (МВФ), показват, че инфлацията няма да достигне целта на ЕЦБ преди 2025 г.
От последните данни става ясно, че икономиката на еврозоната е нараснала по-малко от очакваното през първото тримесечие на годината, регистрирайки анемичен ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) от 0,1%. Данните за безработицата обаче показаха леко подобрение през март спрямо предходния месец от 6,5%.
Освен това ЕЦБ изтъкна, че банките значително са затегнали достъпа до кредити, което може да предполага, че по-високите лихвени проценти са започнали да оказват влияние върху реалната икономика.
"Без пауза"
В последното си решение за паричната политика ЕЦБ призна, че „предходните увеличения на лихвените проценти оказват силно влияние върху финансовите и паричните условия в еврозоната“, но също така отбеляза, че „закъсненията и силата на предаване към реалната икономика остават несигурни“. Регулаторът не предостави допълнителни насоки относно предстоящите решения за лихвите.
ЕЦБ също каза, че вероятно ще спре реинвестициите по програмата си за закупуване на активи (APP) през юли. APP е пакет от стимули за закупуване на облигации, който стартира в средата на 2014 г., за да се справи с постоянно ниските нива на инфлация. Той беше замразен между януари и октомври 2019 г. и след това беше продължен до юли 2022 г.
Сигналът, че ЕЦБ може да спре реинвестирането, се разглежда като ястребов компромис на регулатора от тази седмица, тъй като някои членове на нейния Управителен съвет вероятно биха призовали за по-голямо увеличение. Решението за повишаване на лихвите с 25 пункта беше почти единодушно, заяви по време на пресконференция управителят на ЕЦБ Кристин Лагард.
Тя посочи, че има „разминаване“ между секторите на икономиката. Перспективите пред производствения сектор се влошават, докато секторът на услугите расте, изтъкна Лагард.
Тя каза още, че рисковете за икономическия растеж включват подновеното напрежение на финансовите пазари и войната в Украйна, докато "ако се запази неотдавнашното обръщане на шоковете от миналото, свързани с предлагането, това може да насърчи доверието и да подкрепи по-висок от очаквания в момента растеж".
Лагард подчерта, че все още има "значителни възходящи рискове" за инфлацията, включително трайно покачване на инфлационните очаквания над целевата стойност и с оглед на наскоро договорените споразумения за заплатите, "особено ако маржовете на печалбите останат високи". Сред рисковете от инфлация в посока надолу са напрежението на финансовите пазари и по-слабото търсене, отбеляза още ръководителят на ЕЦБ.