Два ключови индикатора показват продължителен инфлационен натиск в САЩ през последните месеци, подкрепяйки залозите сред икономисти и анализатори, които смятат, че Федералният резерв отново ще повиши лихвите следващата седмица, пише Bloomberg.
Ценовият индекс на разходите за лично потребление (PCE), който изключва храните и енергията и който е предпочитана мярка на Фед за базисната инфлация, нараства с 0,3% през март спрямо предходния месец и с 4,6% спрямо същия месец на 2022 г., показва нов доклад на Министерството на търговията в петък.
Фед се стреми да ограничи инфлацията до ниво от 2%.
Междувременно показателят на разходите за труд на Министерството на труда – друг индикатор, който Фед следи – се увеличава с 1,2% през първото тримесечие спрямо предходното, надхвърляйки прогнозите на анализатори.
Данните за цените, особено във връзка с нарастващите разходи за труд, подкрепят прогнозите, че ръководството на Фед ще повиши своя референтен лихвен процент с още четвърт процентен пункт на заседанието следващата седмица. Въпреки че годишната инфлация достигна връх, пътят обратно към целта на централната банка от 2% се оказва неравен.
Повод за някакъв оптимизъм в доклада беше забавянето на разходите за услуги. Цените на услугите, с изключение на жилищните и енергийните услуги, се увеличават с 0,2% през март, показва анализ на Bloomberg. Въпреки това, на годишна база показателят остава на високо ниво от 4,5%.
Въпреки че силният пазар на труда и излишните спестявания осигуряват на домакинствата средства за харчене, потребителите започват да губят инерция. Разходите за лично потребление, коригирани спрямо цените, стагнираха миналия месец, отразявайки спада в разходите за стоки и охлаждането при разходите за услуги, след ревизиран надолу спад от 0,2% през февруари.
Забавянето на потребителските разходи предполага, че домакинствата стават все по-предпазливи и намаляват покупките по свое усмотрение. Въпреки че силният пазар на труда, постоянният ръст на заплатите и излишните спестявания подкрепиха потребителите на фона на растящите цени, данните показват, че инерцията отшумява.
Общият ценови индекс PCE се увеличава с 0,1% спрямо предходния месец, задържан от спада в разходите за енергия.
Основната мярка е в съответствие със средната прогноза на анкетирани от Bloomberg икономисти за ръст от 0,3%. Реалните разходи се очаква да намалеят с 0,1%.