fallback

Защо българската икономика расте на две скорости?

Регионалните неравенства в ЕС не са толкова големи, колкото в България, посочи Пламен Ненов, икономист в Норвежката централна банка

11:19 | 28.04.23 г.

България има нужда от по-регионално таргетирана и гъвкава икономическа политика, тъй като икономиката на страната е станала доста разнородна. Голяма част от местните икономики имат голям дял в промишлеността, а в София има повече услуги. Това означава, че една и съща икономическа политика в цялата страна, която да реагира на шокове, няма как да е оптимална.

Това каза Пламен Ненов, икономист в Норвежката централна банка, доцент в BI Norwegian Business School в Осло, Норвегия и главен секретар на Съвета за икономически анализи, в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria.

Гостът коментира първия доклад на Съвета за икономически анализи "Една история за три Българии", който бе представен официално преди дни.

За икономическото изследване, представящо подробно основните фактори за динамиката на регионалните икономически неравенства в България през XXI век, Ненов говори при условие, че изразява личното си мнение и не ангажира с него институциите, в които работи.

"Българската икономика расте на две скорости през 21 век. От една страна е София и околностите с ръст на БВП на глава от населението от 6% на година, а от другата страна е останалата част от страната - с ръст на БВП на глава от населението от средно 3% за целия перод от 2000 до 2019 година. Отделно от това извън София са обособени два типа местни пазара на труда. Единият е от регионалните икономики, според нивото на тяхната икономическа активност, като има икономики с по-висока активност и такива, с трайно потисната икономическа активност", посочи анализаторът.

Регионът "суперзведа" за България е София и околности. Това касае общия пазар на труд в София и около София град. Ръстът на БВП е впечатляващ, каза Ненов.

На въпроса колко голяма е пропастта между отделните региони в страната гостът даде пример със съпоставка между най-бедния отчетен регион – Видин, и състоянието на Софийския регион. "През 2019 година един работещ във Видин, който получава средната работна заплата, трябва да работи една година допълнително, за да получи годишната работна заплата на един работещ в София“, каза гостът.

Той обърна внимание и на друг параметър - колко качествени са работните места (на пълно работно време, легално, през цялата година) за десет души в трудоспособна възраст. „На територията на област Видин това са три работни места, а в София и областта - осем", посочи той.

Гостът направи паралел и с останалите европейски държави и регионалното неравенство там, като каза, че навсякъде съществува подобно неравенство, защото "това е част от естествения процес на развитие на една икономика".

"Но по принцип за ЕС тези регионални неравенства не са толкова големи и не се наблюдава тази динамика, която се вижда в България. В това отношение страната ни стои доста по-различно, отколкото повечето държави в ЕС. В анализа цитирам доклада към президента Макрон, където има и глава за регионалните неравенства във Франция и едно обобщение за регионалните неравенства в другите страни в ЕС. Там България изглежда като държавата с най-големи регионални неравенства, включително спрямо държавите от нашия регион в това число и Румъния. В сравнение с другите страни в Европа България стои като държавата с най-големи регионални неравенства".

Кои са факторите, които са определящи за формирането на регионалните неравенства в България? Как изглежда регионалното разпределение на еврофондовете и трансферите от ЕС към различните общини? 

Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:19 | 28.04.23 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още