Русия има още една изненада за чуждестранните компании, които се готвят да се изтеглят от страната, и това е план за нов налог в допълнение към изискването да продават с 50% отстъпка и да получат разрешение от правителството да напуснат, съобщава Bloomberg.
Данъкът върху неочакваните печалби, който се въвежда в Русия, ще се прилага и за тези, които подготвят сделка за напускане, твърдят източници, запознати с плановете. Това може алтернативно да се отрази в цената, договорена като част от продажбата, казаха те.
Няма да има изключение, защото бюджетът има нужда от парите, твърдят източниците, пожелали да запазят анонимност.
Изправено пред масов отлив на чужденци след инвазията в Украйна миналата година, руското правителство реши да наложи по-високи разходи чрез това, което нарече „доброволна вноска“ в бюджета и изискване на отстъпка от компании от държави, които смята за недружелюбни. Опашкатаот кандидати да напуснат Русия включва компании като Volkswagen и кредиторите UniCredit и Raiffeisen.
Но тъй като публичните финанси се влошават рязко, докато войната продължава втора година, Русия въвежда допълнителни мерки, които щадят малко части от нейната икономика. Изключвайкипетролната, газовата и въглищната промишленост, данъкът върху неочакваните печалби сега има за цел да върне допълнителни 300 милиарда рубли (3,7 милиарда долара) чрез начисляване на 10% върху свръхпечалбите, спечелени през 2021-2022 г. в сравнение с предходните две години.
Въпреки че налогът ще влезе в сила едва от 2024 г., компаниите имат възможност да го платят тази година на половината от ставката. Предприятията, чиято печалба надвишава един милиард рубли, подлежат на данък.
Ако всички компании, които плащат данъка, изберат да плащат по-рано с отстъпка, Русия ще събере 300 млрд. рубли още тази година, което ще ѝ позволи да похарчи сумата, без да увеличава фискалния дефицит, заяви Дмитрий Полевой, икономист в Locko-Invest в Москва.
Трудният изход
Необходимостта да отстъпят повече пари на Русия, ще усложни това, което вече се е превърнало в тромав процес за компаниите, принудени да напуснат в отговор на санкциите след нахлуването на президента Владимир Путин в Украйна през февруари 2022 г.
Русия също така търси начин да ограничи въздействието върху рублата чрез определяне на лимит за покупки на твърда валута от чуждестранни компании, напускащи страната. С обем от 4,77 трилиона рубли фискалният дефицит към 17 април вече е почти 40% по-висок от целта за дефицита за цялата година. Разходите от началото на годината са почти двойно повече от приходите, сочат последните данни на финансовото министерство.
Продължението на анализа четете в сайта на Bloomberg TV Bulgaria!