Въпреки данните за забавяне на инфлацията, цените на хранителните продукти остават предизвикателство за Европа, пише в анализ Bloomberg. Агенцията анализира разходите за традиционните ястия в две от големите икономики - Франция и Испания.
Данните показват, че много от традиционните хранителни продукти в двете страни поскъпват съществено повече от темпа на инфлацията. Зехтинът в Испания например е с над 32% по-скъп, а цените на плодовете и зеленчуците като цяло се повишават с почти 28% през март на годишна база. Във Франция положението е подобно - цените на храните изпреварват съществено инфлацията (от 6,7% през март).
В много части на еврозоната цената на храните се повишава с невиждани от времената след Втората световна война стъпки, разказва още Bloomberg. В Германия цените на храните се повишават с 20% през март. Това означава, че европейските правителства вероятно ще бъдат под натиска да предложат мерки, които снижат разходите за живот.
В някои държави те вече са в ход - в Португалия например временно намаляват данък добавена стойност (ДДС) за основните храни, за да бъде намален ефектът от поскъпването на храните с 20% на годишна база. В Испания също намаляват данъка за някои хранителни продукти, като например зехтин и хляб, това обаче засега не дава резултат.
В Италия също намаляват ДДС за традиционната паста, хляб и млечните продукти.
Друга мярка е таван на цените, но опитът на Унгария е показателен, отбелязва Bloomberg. Въпреки агресивния ход на премиера Виктор Орбан, цените на храните се повишиха с 50%.