fallback

Над 100% инфлация за година: Аржентина не намира изход от ценовата криза

Латиноамериканската страна не може да се измъкне от кризата, в най-добрия случай следващите избори през октомври ще донесат надежда

13:56 | 29.03.23 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Аржентина не излиза от кризата. Напротив: през последните 12 месеца инфлацията в южноамериканската страна надхвърли 100% за първи път от десетилетия насам. За всяка покупка аржентинците трябваше да платят средно със 102,5% повече през февруари 2023 г., отколкото през същия месец на предходната година.

Дори икономистите на страната сега изглеждат объркани. Повечето икономисти очакваха месечната инфлация да спре да се покачва през февруари. Но според данните на Националната статистическа служба тя се покачва за четвърти пореден месец, достигайки 6,6 процента на месечна база, пише германският Handelsblatt.

За сравнение, инфлацията в България за цялата 2022 г. бе 16,9%, а в Германия – икономическият двигател на Европа - 6,9%. Така че може да се каже, че в момента Аржентина преживява всеки месец германското увеличение на цените за цяла година.

По този начин инфлацията там е по-висока, отколкото в почти всички държави по света. Само във Венецуела и Зимбабве инфлацията е още по-висока, показват данните на Международния валутен фонд (МВФ).

До известна степен хората в Аржентина може би са свикнали с инфлацията; в края на краищата от 2012 г. насам тя винаги е била двуцифрена на годишна база. Въпреки това последният път, когато населението е преживяло намаляване наполовина на покупателната си способност в рамките на дванадесет месеца, какъвто е сегашният случай, е бил през 1991 г. Тогава обаче инфлацията намалява; в годините преди това Аржентина преживява хиперинфлация с темпове на инфлация от над 3000%. За да овладее ценовия взрив, правителството обвърза песото с долара и впоследствие Аржентина преживя едно от малкото десетилетия в историята си с парична стабилност.

Инфлацията вероятно ще продължи да се повишава

Днес ситуацията е различна, тъй като има вероятност инфлацията да нарасне още повече: JP Morgan например очаква тя да достигне 115% до края на годината. Анализаторът Диего Перейра е сигурен: „Инфлационният натиск ще продължи да се увеличава“. 

От началото на мандата си преди повече от три години президентът на Аржентина Алберто Фернандес не е предприел никакви структурни мерки срещу инфлацията. Вместо това правителството му прибягва до ценови контрол в опит да предотврати поскъпването. Много от цените на услугите и потребителските стоки, както и на заплатите, са фиксирани от правителството, както и обменният курс долар-песо.

Това затруднява статистиците да определят истинската инфлация. Независимо от това инвестиционните банки оценяват базисната инфлация - т.е. без колебанията в цените на храните - на почти шест процента месечно. 

Така че правителството изглежда се надява на чудо, за да намали ръста на цените. Само тогава то ще успее да оцелее на изборите през октомври.

Но чудото не се вижда, напротив. Икономическият растеж на Аржентина вероятно ще остане в застой тази година, тъй като селското стопанство страда от тежка суша. Износът на царевица, пшеница и соя може да намалее с до 20 млрд. долара тази година, което е сериозен шок за цялата икономика: миналата година Аржентина е изнесла стоки на обща стойност около 90 млрд. долара. Тъй като държавата се финансира до голяма степен от експортните данъци върху износа на селскостопански продукти, приходите ще продължат да намаляват.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:56 | 29.03.23 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още