fallback

Инфлацията в Швейцария неочаквано се e ускорила през февруари до 3,4%

Скокът се дължи основно на нарастващите цени на въздушния транспорт, пакетните почивки, наемите и бензина

10:53 | 06.03.23 г. 4

Инфлацията в Швейцария се е ускорила неочаквано миналия месец. Така централната банка вероятно ще трябва да продължи да повишава разходите за заеми, съобщи Bloomberg.

Потребителските цени в страната са се увеличили с 3,4% през февруари спрямо същия период година по-рано, отчете Федералната статистическа служба в понеделник. Това е по-висок темп от средната оценка на анализатори, участвали в проучване на Bloomberg, която прогнозираше забавяне до 3,1%.

Скокът се дължи основно на нарастващите цени на въздушния транспорт, пакетните почивки, наемите и бензина.

Базисната инфлация, която изключва цените на енерргоносителите и храните, се ускорява за трети месец, достигайки 2,4%.

Инфлация в Швейцария. Графика: Bloomberg

Въпреки че инфлацията в Швейцария е най-ниската сред развитите икономики, ускорението от миналия месец означава, че Швейцарската национална банка (SNB, централната банка на страната), която вече повиши лихвите със 175 базисни пункта от юни насам, вероятно ще продължи да ги вдига и на следващото си заседание на 23 март. Икономисти, анкетирани от Bloomberg, прогнозират увеличение с още 50 базисни пункта.

Председателят на централната банка Томас Йордан подчерта, че основната инфлационна динамика е „по-силна от това, което SNB е готова да толерира“. Централната банка също така изрази загриженост, че компаниите вече са по-склонни от преди да прехвърлят по-високите цени на клиентите си.

Освен това швейцарският пазар на труда не показва никакви признаци на слабост и недостигът на работници може да вдигне заплатите.

Според хармонизирания индекс на Европейския съюз ръстът на потребителските цени в Швейцария възлиза на 3,2%, което е по-малко от половината от темпа в еврозоната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:53 | 06.03.23 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още