Украйна и западните ѝ партньори започват да се подготвят за най-мащабното възстановяване след Втората световна война, което тепърва предстои, пише CNBC. Сметките са трудни - военният конфликт навлиза в своята втора година и изглежда далеч от своето решение, а Русия продължава да обстрелва обекти от критичната и гражданската инфраструктура на страната.
Според последните анализи на Института по икономика на Киев щетите от войната са 138 млрд. долара. Но разходите за възстановяването могат да се окажат много повече - още през есента украинският призидент Володимир Зеленски отбеляза, че възстановяването може да коства 1 трилион долара. В страната се надяват част от дейностите да започнат още през тази година, дори и войната да не е приключила.
Възстановяването на инфраструктурата е от съществено значение за връщането на хората към нормален живот, за възстановяване на икономиката и това трябва да започне още сега. В някои от деокупираните през лятото например бяха възстановени училища и детски градини, като при процеса се изграждат бомбоубежища.
Експерти подкрепят призивите на украинските власти - не само на бойното поле има нужда от контраофанзива, казва Даниела Шварцер, изпълнителен директор на "Отворено общество". За нея предизвикателството всъщност е как да бъдат насърчени частните инвестиции, защото само с държавна подкрепа и заеми и грантове от институции възстановяването няма да се случи.
През 2022 година украинската икономика се сви с между 30% (по изчисленията на Международния валутен фонд) и 35% (по изчисленията на Световната банка). По данни на Световната банка през миналата година 60% от населението в страната вече живее под националната линия на бедността (3661 гривни, или около 100 долара на месец по данни на УНИЦЕФ), докато през 2021 година този процент е бил 18 на сто.
Бюджетният дефицит набъбна до 38 млрд. долара през 2022 година.
Икономиката на Украйна функционира, включително институции и банковата система, въпреки войната, отбеляза управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева след визитата си в Киев. "Магазините са отворени, услуги се доставят, а хората ходят на работа", каза тя. На този фон Георгиева подкрепи визията на властите в страната за "преходен период на реконструкция", а след това и членство в ЕС.
Международни институции отпускат милиарди в подкрепата на украинската икономика, но те са още далеч от изчисленията на властите в страната за размера на щетите, допълва още CNBC.