Финансовият министър на САЩ Джанет Йелън заяви, че е възможно американската икономика да претърпи меко кацане благодарение на силния си пазар на труда и липсата на проблеми в баланса като онези преди световната финансова криза, съобщава Bloomberg.
Коментарите ѝ, направени в петък пред репортери на брифинг в кулоарите на срещата на финансовите министри и управителите на централните банки на Г-20 в Бенгалуру, Индия, повтарят по-положителната ѝ нагласа за глобалните икономически перспективи, очертани ден по-рано.
„Очаквам меко кацане като възможен резултат и този, който се надявам, че ще успеем да постигнем“, каза Йелън. „Икономиката фундаментално е в добра форма, а инфлацията се забавя, ако я измервате на 12-месечна база“.
Тя предупреди, че трудовите пазари остават затегнати, а базисната инфлация, която изключва храните и енергията, се запазва по-висока от целта от 2%, добавяйки, че „все още има какво да се направи, за да се свали“.
Показатели, публикувани наскоро, показват силен старт на икономиката през 2023 г., при която ръстът на заетостта, продажбите на дребно и активността в сектора на услугите се ускоряват през януари. Месечният темп на увеличение на потребителските цени също се вдига.
В същото време икономическият растеж в САЩ през четвъртото тримесечие е бил по-слаб от първоначалните очаквания, показаха данни на министерство на търговията, отразявайки низходяща корекция на потребителските разходи, докато предпочитаният от Фед индикатор за инфлацията бе коригиран нагоре.
По повод войната в Украйна Йелън каза, че прекратяването на конфликта от Русия е „най-важното нещо“ за световната икономика, докато в същото време обвини представители на Москва, присъстващи на срещата, че са съучастници в зверствата, извършващи се в Украйна.
На среща при закрити врата Йелън повтори призивите към колегите си да удвоят усилията за ограничаване на способността на Русия да води война.
„Най-опустошителните последици от тази война са в Украйна, но използването на храните и енергията като оръжие от Путин навреди на развиващите се страни и създаде световни икономически препятствия, които засегнаха всяка държава, представена в тази зала“, каза Йелън според изявление, подготвено за разпространение.
Тя отправи коментарите си по повод първата годишнина от началото на инвазията, докато в същото време засили призивите си за увеличаване на финансовата подкрепа за разкъсваната от войната Украйна.
САЩ са предоставили над 46 млрд. долара за сигурността, икономиката и хуманитарната помощ на Украйна и се очаква да предоставят около 10 млрд. долара допълнителна икономическа подкрепа през следващите месеци. Финансовата помощ, използвана в подкрепа на критично важни обществени услуги и поддържане на функционирането на правителството, е един от няколкото начина, по които САЩ и съюзниците им помагат на Украйна.
Йелън призова още МВФ да премине бързо към напълно финансирана програма за Украйна. В петък тя предупреди руски официални лица, присъстващи на срещите на Г-20, че са „съучастници в зверствата на Путин“.
„Те носят отговорност за животите и средствата за препитание, които са отнети в Украйна, и за щетите, причинени в световен мащаб“, каза тя.