Японската централна банка (ЯЦБ) ще продължи да поддържа паричната политика разхлабена с цел да се запази стабилна инфлацията, тъй като текущият скок при цените, предизвикан от вноса, се очаква скоро да достигне пик, заяви гуверньорът на регулатора Харухико Курода, цитиран от Bloomberg.
Инфлацията в третата по големина икономика в света вероятно ще се понижи до под 2% в средата на фискалната 2023 г., подчерта Курода по време на пресконференция след среща на финансовите ръководители на G-7 в Бенгалуру, Индия.
Курода каза, че очаква инфлацията да остане под 2% през следващата година, освен ако няма ускорение в темпа на повишаване на заплатите.
„Обясних, че ще продължим с разхлабването на паричната политика, за да се стремим към устойчива, стабилна инфлация от 2%“, подчерта управителят на ЯЦБ.
Позицията на Курода за Япония е в противоречие с изявлението на Г-7, което показва, че групата е постигнала по-широко съгласие относно необходимостта да се придържа към затягане на паричната политика, за да охлади инфлацията.
Курода коментира инфлацията ден преди Казуо Уеда, номинираният за негов наследник, да се яви на първото си изслушване в парламента, по време на което политиците ще оценят способността на кандидата за наследник на Курода.
Настоящият гуверньор отказа да коментира новото ръководство на ЯЦБ, изтъквайки, че е самонадеяно от негова страна да споделя каквото и да било, докато неговият ръководител и двамата му заместници не бъдат официално назначени.
В началото на февруари заместник-управителят на ЯЦБ Масадзуми Уакатабе предупреди, че смекчаването на инфлационната цел от 2% ще подкопае ефектите от ултраразхлабената парична политика. Според него централната банка трябва да внимава и за правенето на последващи промени по своята целева доходност по 10-годишните държавни ценни книжа (ДКЦ), като например разширяване на допустимия диапазон на доходността.