Растежът на американската икономика през четвъртото тримесечие е бил по-слаб от предварителните изчисления, отразявайки низходящата ревизия на потребителските разходи и възходящата на предпочитаната от Федералния резерв метрика на инфлацията.
Коригираният спрямо инфлацията брутен вътрешен продукт (БВП), или общата стойност на всички стоки и услуги, произведени в САЩ, се е увеличил с годишен темп от 2,7% през тримесечието, показват актуализираните данни на министерството на търговията на САЩ, цитирани от Bloomberg. За сравнение първото четене бе за ръст от 2,9%.
Подробностите от доклада сочат към икономика, която губи инерция към края на 2022 г. Изключвайки търговията, правителствените разходи и инвентара, ключов измерител на основното търсене, известен като коригирани спрямо инфлацията финални продажби на частни местни купувачи, е нараснал с едва 0,1%. Това е най-слабото му представяне от началото на пандемията.
Разходите на домакинствата са се увеличили с годишните 1,4% през последните три месеца на 2022 г., отразявайки трето поредно тримесечие на намаляващи разходи за трайни стоки като автомобили. Потребителските разходи преди това се изчисляваха на 2,1%.
Макар че рязкото забавяне особено на личните разходи предизвика притеснения за състоянието на американските потребители, то също така увеличи надеждите, че икономиката може би се забавя по начин, който да отговаря на условията за т. нар. меко приземяване.
Последни данни обаче сочат за ново ускорение на потребителските разходи в началото на 2023 г., наред с изненадващо силния пазар на труда.
Междувременно по-рано в четвъртък стана ясно също, че броят на американците, подали заявления за помощ при безработица, е намалял с 3 хил. до 192 хил. през седмицата до 18 февруари. Това е под пазарните очаквания за 200 хил.
Последните стойности остават близки до деветмесечното дъно от 183 хил., достигнато в края на януари, което е поредното доказателство, че пазарът на труда в страната остава затегнат, отбелязва Trading Economics. Това може да принуди работодателите да увеличават заплатите в опит да привлекат и задържат служители, засилвайки инфлационния натиск в най-голямата икономика в света.
Четириседмичната пълзяща средна, която елиминира волатилността на седмична база, е нараснала с 1,5 хил. до 191 250.
На Wall Street водещите индекси започват сесията с ръстове. Dow Jones напредва с 0,4% минути след началото на редовната търговия.