Френската икономика успя да се задържи над повърхността и записа слаб растеж през последното тримесечие на 2022 г., след като намалелият внос на енергия и стабилните бизнес инвестиции компенсираха спада в потреблението, показват предварителните данни във вторник, цитирани от Ройтерс.
Втората по големина икономика на еврозоната се е разраснала с 0,1% за периода, което е забавяне спрямо повишение от 0,2% през третото тримесечие, съобщи Френският статистически институт (INSEE) във вторник. Резултатът обаче е над очакванията за 0% движение.
За цялата 2022 г. френската икономика се е разраснала с 2,6 на сто, което е близо до правителствените прогнози.
"На хартия, Франция би трябвало да устои на шоковете от енергията и паричната политика по-добре от много други европейски икономики", смята главният икономист за Европа на Capital Economics Андрю Кенингам. "Слабостта във вътрешното търсене в края на миналата година обаче предполага, че рецесията е вероятна, макар и да не е сигурна", допълни икономистът
Според INSEE външната търговия е добавила 0,5 процентни пункта към брутния вътрешен продукт в края на 2022 г., когато износът е намалял с 0,3 процентни пункта, а вътрешното търсене - с 0,2 процентни пункта.
Отделно, предварителните данни на статистическата служба показаха, че индексът на потребителските цени във Франция е записал ръст от 6% на годишна база през януари след 5,9%, отбелязани предходния месец. На месечна база цените са се покачили с 0,4 на сто (спрямо 0,1% спад през декември), като от ведомството оправдават възходящото движение с ръст в цените на храните и енергията.
Хармонизираният индекс на потребителските цени - който се използва за сравнения между страните членки на Европейския съюз (ЕС) - се е покачил за година със 7% през януари (след 6,7% ръст през декември), докато спрямо декември е достигнал 0,4% (след спад от 0,1% предходния месец).
В сряда (1 февруари) предстои публикуването на статистиката за движението на потребителските цени в еврозоната през януари, като прогнозите са данните да покажат трети пореден месец на забавяне, въпреки че някои анализатори смятат, че има шанс за ускорен растеж.