Едва двама от всеки петима души в света вярват, че семействата им ще бъдат по-добре в икономически план в бъдеще, сочи глобално проучване, което освен това регистрира и нарастващо недоверие в институциите сред домакинствата с ниски доходи, съобщи Ройтерс.
Edelman Trust Barometer, който повече от две десетилетия изследва нагласите на хора от целия свят, установява, че икономическият песимизъм е най-изразен в някои от водещите световни икономики като САЩ, Великобритания, Германия и Япония.
Проучването потвърждава разделението в обществата под въздействието на пандемията и инфлацията. Домакинствата с по-високи доходи все още масово се доверяват на институции като правителство, бизнес, медии и неправителствени организации. Но сред групите с ниски доходи отчуждението нараства.
„Това наистина отново показа масовото класово разделение“, казва Ричард Еделман, чиято комуникационна група Edelman публикува проучването, проведено от 1 ноември до 28 ноември миналата година сред над 32 хил. респонденти в 28 страни.
„Видяхме го по време на пандемията поради различни резултати по отношение на здравето, сега го виждаме по отношение на въздействието на инфлацията“, добавя той.
Световната здравна организация неведнъж е отбелязвала по-тежките последици от пандемията за бедните, а хората с ниски доходи страдат най-много от по-скъпите основни стоки.
В световен мащаб само 40% са съгласни с твърдението „моето семейство и аз ще бъдем по-добре след пет години“ в икономическо отношение в сравнение с 50% година по-рано, като най-песимистично настроени са хората в развитите икономики: САЩ (36%), Великобритания (23%), Германия (15%) и Япония (9%).
Бързо развиващите се икономики отбелязват много по-високи резултати – макар и по-ниски от миналата година – като само Китай се противопоставя на тенденцията с покачване от 1 процентен пункт до 65% оптимисти въпреки икономическите сътресения, причинени от вече облекчените му политики за „нулев Covid“.
Подобни опасения отразяват дълбоката несигурност относно състоянието на световната икономика на фона на войната в Украйна и лихвените повишения на централните банки.
Въпреки че дългогодишният индекс на доверието на Edelman регистрира средно ниво на доверие в ключови институции от 63% сред респондентите в САЩ с високи доходи, този дял спада до едва 40% сред групите с ниски доходи. Подобни различия се наблюдават и в Саудитска Арабия, Китай, Япония и Обединените арабски емирства.