fallback

Приходите на Русия от износ на изкуствени торове са нараснали със 70% през 2022 г.

Обемите са намалели само с 10% въпреки прогнозите на анализатори за срив на доставките след началото на войната в Украйна

17:37 | 15.01.23 г. 8

Приходите на Русия от износ на изкуствени торове е нараснал миналата година въпреки спада на обемите от продажби, тъй като цените им нараснаха рязко след нашествието ѝ в Украйна, пише Financial Times.

В първите десет месеца на 2022 г. износът на руски торове се е увеличил със 70% до 16,7 млрд. долара спрямо същия период на 2021 г., сочат данни на ООН.

Статистика за вноса от търговски партньори на Москва показва, че от гледна точка на обема продажбите в чужбина на най-големия износител на изкуствени торове в света са намалели само с 10% спрямо същия период на предходната година, показва анализ на Агенцията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО).

Това се случва въпреки прогнозите в началото на войната през февруари, че доставките ще се сринат.

Износът на храни и торове от Русия е изключен от западните санкции в подкрепа на продоволствената сигурност, особено на по-бедните страни. Москва е повишила износа си към страни като Индия, Турция и Виетнам.

„Ясно е, че страни като Индия са най-големите бенефициенти (от гледна точка на внос на изкуствени торове)“, съобщи Джоузеф Шмидхубер от ФАО.

Представители на Русия и ЕС са притеснени, че някои купувачи и техните банки и застрахователи се самосанкционират и избягват закупуването на продукти от Русия.

Миналия месец ЕС разясни изключването от санкциите на руски износ на земеделски стоки и изкуствени торове след твърдения от страни членки на ЕС, че тези доставки понякога са задържани заради притеснения от възможно участие на санкционирани руски компании и физически лица.

ЕС въведе ново изключение, като позволи на отделни страни членки на ЕС да размразяват пари на санкционирани хора с участие в руските сектори на изкуствените торове и земеделските стоки.

Цените на изкуствените торове в света започнаха да растат още преди войната, тъй като Русия намали доставките на природен газ, който е от основно значение за азотните торове. Цената на калиевия карбонат, друг значим изкуствен тор, нарасна, след като западните правителства наложиха санкции на Беларус, един от водещите производители на калиев карбонат в света. Това стана след смазването на антиправителствени протести от властите в Минск.

Резкият ръст на цените на газа след руското нашествие доведе до затваряния на заводи в Европа, което тласна нагоре цените на азотните торове – от ключово значение за производството и качеството на хранителна продукция.

Но Русия вероятно няма да продължи да се възползва от по-високите цени тази година. Спадовете в последно време на цените на газа в Европа благодарение на по-топлото от обичайното време понижават цените на торовете, като производителите в региона повишават производството.

„Това означава, че вносът от страни членки на ЕС ще намалее значително и това е добра новина за фермерите в света“, казва Шмидхубер.

Цените на газа в Европа намаляват до нива, виждани за последен път преди нашествието на Русия в Украйна.

„Европейското производство е рентабилно и производителите продължават да произвеждат торове“, коментира Крис Лоусън, ръководител на отдела за изкуствени торове в консултантската компания CRU. „Глобалните доставки на азот са големи и очакваме спадовете в цените на фосфорните торове и калиевия карбонат да намалеят още“, допълни той.

Доставките на зърно също са се върнали на нивата преди войната. Обемът от зърно, включително пшеница и царевица, доставен в последните три месеца на 2022 г., е нагоре с 21% спрямо същия период на предишната година, сочат данни от компанията Sea, проследяваща движението на кораби.

Една от суровините, чийто износ не се е възстановил, е амонякът заради затварянето на тръбопровод през Украйна. Русия съставлява около 12% от световния износен пазар на амоняк и данните на ФАО показват, че руският износ на химикала, който се използва и в индустрии като производство на пластмаса и текстил, е намалял със 76% от гледна точка на обема през първите девет месеца на 2022 г. спрямо същия период на предходната година.

Черноморското зърнено споразумение между Москва и Киев, договорено с посредничеството на ООН и удължено през ноември, включваше обещание за възобновяване на износа на амоняк от Русия чрез повторното отваряне на тръбопровода. Руски компании за изкуствени торове и инвеститори, включително засегнатият от санкциите руски милиардер Дмитрий Мазепин, призовават за възобновяване на доставките, въпреки че спадът в последно време на цените на азотните торове в света намалява неотложността, отбелязват анализатори.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:47 | 15.01.23 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още