Инфлацията в САЩ приключи 2022 г., записвайки най-голямото си месечно понижение от началото на пандемията насам през декември, съобщи министерството на труда на САЩ в дългоочакван доклад в четвъртък, цитиран от CNBC.
Индексът на потребителските цени се е понижил с 0,1% на месечна база в съответствие с очакванията на Dow Jones. Това е най-голямото понижение от април 2020 г. На годишна база показателят се е покачил с 6,5 на сто, оставяйки над три пъти над целевото равнище на Федералния резерв за 2%. Въпреки това годишното увеличение е най-малкото от октомври 2021 г.
Базовата инфлация в САЩ, изключваща цените на храни и енергия, се е ускорила до 0,3% спрямо ноември 2022 г., отново в съответствие с прогнозите, докато на годишна база е достигнала 5,7%, като и тук не е разочаровала икономистите.
Основен двигател на движението е било рязкото поевтиняване на бензина, като на месечна база цената на горивото е намаляла с 9,4%, след като през ноември тя спадна с 2%. Същевременно храните са поскъпнали с 0,3%, също забавяйки ръста си спрям отчетените 0,5% повишение през ноември.
„Инфлацията бързо става по-умерена. Очевидно все още е болезнено висока, но бързо се движи в правилната посока“, коментира Марк Занди, главен икономист в Moody’s Analytics. „Не виждам нищо друго освен добри новини в доклада, като се изключи водещата цифра – 6,5% е твърде високо“.
Индексът на потребителските цени е показателят, който се следи най-внимателно от централните банкери и пазарите. Миналата година регулаторът покачи лихвите седем пъти, като през декември медианните му прогнози показаха възможен връх на лихвата от 5,1% - спрямо сегашния диапазон 4,25-4,5% - като не се очакват понижения преди 2024 г.
Статистиката е силен сигнал за ведомството на Джером Пауъл, че банкерите също се движат в правилната посока и че лихвените увеличения дават своя очакван резултат. Следващото заседание на банката предстои да се състои в началото на февруари, като прогнозите са за второ поредно лихвено увеличение от половин процентен пункт или за такова от 25 базисни пункта.
Отделен доклад показа в четвъртък, че броят на първоначално подадените молби за помощи за безработни в САЩ е достигнал 205 хил. броя в седмицата до 7 януари, като това е спад от 1000 броя спрямо предходната седмица, чиито данни бяха ревизирани възходящо с 2 хил. броя до общо 206 хил. заявления.
Броят на продължаващите молби, включващ лицата, които вече получават такива помощи, е бил 1,7 млн. в седмицата до 24 декември 2022 г.