Свитите приходи от продажбата на петрол и растящите разходи около войната в Украйна доведоха до рекорден дефицит бюджета на Русия за декември, сочат изчисленията на Bloomberg, базирани на данните на руското Министерство на финансите.
Според тях разликата между приходите и разходите през декември е отрицателна в размер на 3,9 трилиона рубли (56 млрд. долара). Това означава, че Русия е заличила своя бюджетен излишък в последните 11 месеца, допълва агенцията.
От финансовото ведомство отказват коментар на публикацията, но се очаква в следващите дни да бъде публикувана детайлната информация за изпълнението на бюджета през миналия месец.
Първоначалните данни сочат, че разходите на Русия през тази година са с около 30% по-високи от прогнозните. Обичайно разходването на средства от руските власти не е равномерно и често има големи пикове в края на годината, което увеличава дефицита. До средата на 2022 г. високите цени на петрола, природния газ и други суровини помагаха на Русия да покрива растящите разходи, но трендът в последните месеци се обърна.
Цената на руския петрол се срина след налагането на тавана на страните от Г-7 и ЕС, като има данни, че сделки се сключват на цена наполовина под нивата на водещите сортове петрол на световните пазари. По данни на Bloomberg Москва започна да отказва или отлага разходи, които не са свързани с войната в Украйна, и се обсъжда увеличаване на данъците за големи компании, с които да се покрие недостигът.
Въпреки тези проблеми обаче фискалните позиции на Русия изглеждат добре заради строгите политики, водени преди военната инвазия в Украйна. Но повечето бюджетни прогнози за 2023 г. са направени при цена на петрола от 70 долара за барел, а нивата през декември са с поне 20 долара надолу.