Ръстът на ключов измерител на инфлацията в САЩ е продължил да става по-умерен миналия месец, докато потреблението се е запазило без промяна, съобщи американското министерство на търговията, цитирано от Bloomberg.
Ценовият индекс на разходите за лично потребление (PCE), изключващ храните и енергията, и за който управителят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл коментира, че е по-точен показател накъде се е насочила инфлацията, е нараснал с 0,2% на месечна база през ноември. Резултатът е в съответствие с очакванията, макар и данните за предходния месец да са ревизирани възходящо.
На годишна база PCE индексът се е покачил с 4,7%, което е леко забавяне спрямо отчетените 5% през октомври. Общият индекс се е увеличил с 0,1% на месечна и с 5,5% на годишна база, записвайки най-бавното си увеличение от октомври 2021 г., но задържайки се над целевите 2% на Фед.
Личното потребление, изгладено спрямо ценовите изменения, се е забавило през ноември, като е записало най-ниския си резултат от юли насам, разминавайки се с прогнозите на икономистите.
Медианните прогнози в анкета на медията бяха за 0,2% ръст в базисния ценови индекс и 0,1% - в личното потребление, изгладено спрямо инфлацията.
Миналата седмица Фед повиши лихвения си процент с половин пункт и прогнозира увеличение на лихвите с най-малко още 75 базисни пункта до края на 2023 г., както и ръст на безработицата и почти пълно спиране на икономическия растеж.
Тогава Пауъл посочи, че централната банка има нужда от „значително повече доказателства“, за да е сигурна, че инфлацията се намира на устойчиво низходящ път на намаление.
От данните става ясно още, че темпът на спестяване е нараснал до 2,4% през ноември, първото увеличение от юли насам, но и сред най-ниските някога.
Много икономисти очакват САЩ да изпаднат в рецесия следващата година, но перспективите продължават да са силно несигурни.