fallback

Бизнесът изпраща 2022 г. с влошени икономически оценки

Предимно песимистични са очакванията на фирмите за 2023 г., а плановете за бъдещето остават предпазливи

15:30 | 12.12.22 г.

Бизнесът в България оценява негативно както бизнес средата, така и състоянието на фирмите през изминаващата година. Спрямо предходната година има едва забележим оптимизъм в оценките, но ефектите от кризата влошават нагласите на предприемачите. За следващата година мениджърите очакват по-скоро влошаване на икономическите показатели, отколкото позитивно развитие, заради ръста на цените, фискалната и регулаторна тежест и инфлацията.

Това са основни изводи от традиционното онлайн допитване до членовете на Българската стопанска камара (БСК) „2022 г. през погледа на бизнеса“, проведено в периода 5 ноември – 1 декември 2022 г. сред 796 микро-, малки, средни и големи предприятия от цялата страна и от всички сектори на икономиката.

Тази година специален акцент е поставен на отражението върху бизнеса на енергийната криза и войната в Украйна.

Рисковете за икономиката

В миналогодишното проучване на БСК най-сериозните притеснения на анкетираните бяха свързани с очакванията за драстичен ръст на цените на енергийните ресурси и суровините, както и инфлацията. Тъй като тези прогнози се сбъднаха, това е основната причина едва доловимият оптимизъм от края на 2021 г. да изчезне, смятат от Камарата. Година по-късно нагласите на бизнеса отново са по-скоро за запазване или влошаване на икономическите показатели, отколкото за позитивно развитие. Рисковете пред развитието на българската икономика мнозинството от анкетираните виждат в очакван ръст на цените, фискалната и регулаторна тежест и инфлацията.

„Войната не свършва, не се забелязва трайно и бързо възстановяване на веригите на доставки, цените на енергоресурсите растат, същото се случва и с цените на суровините и материалите в световен мащаб“, каза председателят на Българската стопанска камара Добри Митрев, цитиран от БТА.

Притесненията у бизнеса се коренят основно в продължаващата икономическа и енергийна кризи, провокирани преди всичко от военния конфликт в Украйна, а в национален план проблем създават политическите турбуленции, които водят след себе си нестабилност и неяснота, невъзможност за прогнозируемост и планиране.

Предимно песимистични са очакванията на бизнеса за 2023 г. на фона на продължаващите проблеми в Европа, каза още председателят на БСК. Той се надява конфликтът в Украйна да приключи с мир, да се възстановяват взаимоотношенията между държавите и търговските партньори.

БСК

Пречките за фирмите

Като най-големи пречки пред бизнеса анкетираните посочват липсата на работна ръка и често променящата се нормативна уредба, следвани от бюрокрацията, регулаторната тежест и липсата на електронно правителство.

За преобладаващата част от анкетираните високите цени на суровините, материалите и енергийните ресурси създават сериозни проблеми, което ги принуждава да увеличават крайните цени на продукцията си и да съкращават разходи.

Плановете за увеличение на минималната работна заплата в най-голяма степен се отразяват върху инфлационните процеси – почти половината анкетирани заявяват, че ще калкулират този допълнителен разход към цените на стоките и услугите.

Натрупалите се през последните 2-3 години множество кризи неминуемо са се отразили върху показателите на фирмите, като всички те бележат драстични спадове спрямо предкризисната 2019 г. Намаляват обемите на производството и продажбите, както и външните пазари. Най-малко засегнати са заплатите, които през 2022 г. се увеличават в 76% от фирмите.

Добрите новини

Положителна новина е, че спрямо 2021 г. през настоящата година е налице леко подобрение по отношение спада в производството и продажбите. Подобрение има и при инвестициите, включително в човешки ресурси, нови продукти и нови мощности.

В групата на добрите новини попада и намалението на задълженията към финансови институции и към бюджета, но се увеличават задълженията към контрагенти и към персонала. Сериозно намаляват и случаите на просрочени несъбрани вземания от контрагенти. Предполагаемата причина за това е въведената по-строга финансова дисциплина в условията на криза.

През последните три години интересът към участие в обществени поръчки намалява спрямо предходните периоди, като през 2022 г. едва 14% от анкетираните са участвали в подобни конкурси. Трябва да се отбележи намаляването на некоректните/незаконни практики в сферата на обществените поръчки, най-вече сериозният спад на необоснованите обжалвания, подмяната на подизпълнители и забавените разплащания от страна на възложителите.

Сред положителните изводи от бизнес средите добавят и повишаването на дела на анкетираните, които одобряват присъединяването на България към еврозоната. Расте и информираността по отношение на Националния план за възстановяване и устойчивост и Европейския зелен пакт.

БСК

Плановете

Очакванията за покачване на цените и по-конкретно – на цената на труда, кара повечето работодатели (67%) да включват в плановете си за 2023 г. ръст на възнагражденията.

В отговор на икономическата криза почти половината от анкетираните (48%) планират да увеличат обема на производството си, както и гамата от предлагани продукти/услуги.

Сред приоритетите на бизнеса за 2023 г. са търсенето на нови пазари, инвестициите в енергоспестяващи технологии и развитие/обучение на персонала. Въпреки това в условията на неясни перспективи бизнесът запазва висока степен на песимизъм, затова очакванията и плановете му за бъдещето са твърде предпазливи.

Проучването се осъществява за 18-та поредна година, а целта е да се изследва състоянието на бизнеса в настоящите макроикономически условия.

74% от анкетираните предприятия са микро- и малки (с до 50 заети), 19% са средни (с 50 до 250 заети), а 7% са големи (с над 250 заети).

41% от участниците в анкетата представляват предприятия от сектор „Услуги“, 31% - от сектор „Промишленост“ (вкл. преработваща  и добивна промишленост, и строителство), 13% - от сектор „Търговия“, 3% - „Селско  стопанство“, други дейности (вкл. образование, култура, здравеопазване) – 12%.

21% от анкетираните  предприятия оперират в Североизточния  регион за планиране, 18% - в Югозападния, 15% - в Северен централен, 15% - в  Южен централен, 13% - в Северозападен, 3% - в Югоизточен. 15% оперират на територията на цялата страна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:26 | 12.12.22 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още