Излишъкът по текущата сметка на Русия нарасна над двойно на годишна база през периода януари-ноември, достигайки 225,7 млрд. щатски долари от нивото от 108,6 млрд. долара, съобщи централната банка на странат в петък, цитирана от Ройтерс.
Тази година Русия е на път да запише рекорден излишък по текущата си сметка, след като вносът на стоки и услуги на страната намаля вследствие на санкциите, наложени от запада, а поскъпването на енергията спомогна за приходите от износ.
Износът, нетолкова свиването на вноса, вероятно е отговорен за по-голямата част от ръста, смятат от Института за международни финанси.
След рязкото си понижение, вносът постепенно се възстановява, посочва още централната банка. С въвеждането на ценовия таван върху руския внос на гориво и ембаргото за износ, излишъкът вероятно ще се свие през 2023 г.
Понижението може да увеличи натиска върху руската икономика, която вече се бори с намалялото потребление, реални доходи и с ефекта от частичната военна мобилизация върху работната сила.
Тази седмица руското правителство изрази опасения, че недостигът на служители в страната може да подкопае шансовете на Русия да постигне устойчиво икономическо възстановяване в следващите месеци.
"Факторът, който значително и радикално ще влоши ситуацията догодина, е мобилизацията", каза Евгени Народшин, главен икономист в PF Capital, по време на конференция.
Руската икономика е обречена да премине през спад в производителността, като се очаква потреблението и инвестициите също да намалеят, прогнозира Надоршин, като добави, че очаква икономически спад между 5 и 10% през 2023 г.