Брутният вътрешен продукт на Франция би трябвало да нарасне с 0,1% между октомври и декември в сравнение с предходното тримесечие, обясняват от централната банка на страната в месечното си проучване сред около 8500 компании.
Според проучването икономическата активност напоследък се е повишила, след като през ноември активността във всички сектори се подобри повече от очакваното. Очаква се секторът на услугите отново да нарасне през този месец, докато промишлеността се стабилизира, а в строителството ще има спад. В същото време обаче и проблемите с доставките отслабват.
Втората по големина икономика в еврозоната след Германия отбеляза ръст от 0,2% през лятното тримесечие. Голяма част от еврозоната е заплашена да изпадне в рецесия заради енергийната криза.
И предното месечно проучване показа, че икономиката на Франция вероятно ще продължи да расте макар и със скромни темпове през последното тримесечие на годината, избягвайки очакваната от икономистите рецесия, която ще скове Европа на фона на задълбочаването на енергийната криза през зимата.
„Френският кораб издържа на лошото време и дори е малко по-здрав от очакваното“, каза тогава управителят на централната банка Франсоа Вилроа дьо Гало по радио Europe 1. „Но трябва да бъдем изключително бдителни и да съберем екипажа, защото има толкова много несигурност пред нас“, предупреждава обаче той.
„Въпреки много несигурната среда, белязана от сближаването на мащабни външни шокове, активността все още се съпротивлява като цяло", заявяват сега от централната банка. В дългосрочните ѝ прогнози, публикувани през септември, се допускаше, че през последните три месеца на 2022 г. няма да има растеж.
Оценката е сравнително оптимистична в сравнение със средната прогноза на анализаторите Франция да завърши годината с тримесечен икономически спад от 0,2%. Индексът на мениджърите по поръчките на S&P Global за ноември показва, че рецесията в 19-членната еврозона вече е в ход.
Проучването на френската централна банка също така показа, че затрудненията в предлагането са намалели през миналия месец, достигайки най-ниското ниво в промишлеността и строителството, откакто започна да измерва показателите през май 2021 г.
Все пак очакването на централната банка за въздействието на нарастващите цени на енергията е за по-големи насрещни ветрове в началото на следващата година. 24% от анкетираните бизнес лидери заявяват, че енергийната криза вече оказва значително въздействие върху дейността, а 35% очакват удар през следващите три месеца.