Икономиката на Европа се е разраснала повече от първоначално обявеното през третото тримесечие, изпращайки положителен сигнал към Европейската централна банка (ЕЦБ) за своята устойчивост въпреки инфлацията и лихвените повишения.
Брутният вътрешен продукт (БВП) на еврозоната е нараснал с 0,3% спрямо второто тримесечие, докато на годишна база повишението е било в размер на 2,3%. Икономиката на Европейския съюз (ЕС) се е разраснала с 0,4% спрямо предходното тримесечие и с 2,5% спрямо третото тримесечие на 2021 г., съобщи европейската статистическа служба Евростат в сряда.
За сравнение – предварителните оценки на Евростат бяха за 0,2% тримесечен ръст и за двата блока, докато годишният ръст на еврозоната бе 2,1%, а на ЕС – 2,4%.
Лидери по ръст спрямо периода април-юни са Ирландия (2,3%), Кипър (1,3%) и Малта (1,3%), като в челната десетка се нарежда и България на седма позиция с ръст на БВП от 0,6% на тримесечна и 3,3% на годишна база.
На дъното са Естония, Латвия и Словения със спадове от по съответно 1,8%, 1,7% и 1,4%.
Според официалната статистика крайното потребление на домакинствата е имало положителен принос към БВП и за еврозоната, и за ЕС, като и в двата региона той се е равнявал на 0,4 процентни пункта.
Друг добър сигнал е, че БВП на еврозоната и на ЕС е бил със съответно 2,2% и 2,8% над нивата, отчетени през последното тримесечие на 2019 г. - последната пълна година преди избухването на пандемията от коронавирус.
Данните по всяка вероятност са добра новина за ЕЦБ, чието последно за годината заседание предстои да се състои следващата седмица. Централните банкери ще вземат предвид днешната статистика - заедно с тази за забавянето на инфлацията в еврозоната до 10% през ноември - при вземането на решение за покачването на лихвите.
Отделно днешната статистика показа ръст на заетостта с 0,3% в еврозоната и с 0,2% в ЕС на тримесечна база. Спрямо третото тримесечие на 2021 г. Увеличението е било в размер на съответно 1,8% и 1,5%.