Чисто нови, те символизират любовта на Виктор Орбан към футбола. Изградени под егидата на унгарския премиер, редица стадиони ще трябва вече да угасят светлините заради скочилите цени на тока.
И не само те. Театри, библиотеки, басейни, прочути балнеокурорти - от ден на ден набъбва списъкът на обектите, които пускат кепенците в тази централноевропейска страна, връхлетяна с пълна сила от инфлацията и енергийната криза, разказва Франс Прес, цитирана от БТА.
Безпрецедентна ситуация, засягаща най-вече провинцията и посрещана засега с примирение от унгарците.
Табута няма
В град Секешфехервар на 60 километра от Будапеща местният футболен клуб, който играе в първа лига, вече няма достъп до своя стадион. Построен през 2018 г., той може да побере 14 хил. зрители и общината по принцип се гордее с него.
"Табута няма", заявява пред АФП кметът Андраш Чер-Палкович, член на управляващата партия ФИДЕС.
Спортът е свещен в страната на Орбан, въвела амбициозна национална програма за строителство и реновиране на стадиони.
Но и спортът "трябва да даде своята дан", смята 48-годишният шеф на общината, затворил също така музеи и театри.
Сред стохилядното ѝ население "никой не се радва на тези мерки", заради които общината е заприличала на мъртъв град, но хората разбират, "че нямаме избор", добавя той.
"Образованието и здравеопазването, естествено, са приоритет - по-важно е да идеш на лекар, отколкото да гледаш футболен мач", коментира 72-годишният Геза Дели, когото срещнахме на главната улица.
Няма упреци и от страна на играчите, принудени да тренират на по-малки терени по време на зимната пауза.
Работата на клуба "не е особено засегната от драстичното решение за пестене на енергия", уточни в комюнике "Мол Фехервар".
"Мине ли януари, ще видим какво е положението", изтъква Андраш Чер-Палкович, който е настоял федерацията да изтегля вечерните мачове за по-ранен час, преди да се стъмни.
Други клубове от върха на футболната структура като "Хонвед" и "Дебрецен" също са останали без стадиони.
"Тактиката" на Орбан
Унгария се готви за тежка зима и нейният премиер, който обичаше да хвали евтината енергия в страната, е под натиск.
Инфлацията там е сред най-високите в Европейския съюз (21,6 на сто през октомври на годишна база), рецесията дебне, а страната все още чака 14-те милиарда евро от европейските фондове, блокирани заради опасения, свързани с корупцията и състоянието на правовата държава.
Недоволство е все по-видимо по улиците, където учителите протестират срещу мизерните си заплати. Наложените тавани в цените на петрола и основните хранителни продукти водят до недостиг на стоки и горива в магазини и бензиностанции.
Упадък, за който според Виктор Орбан е виновен Брюксел. "Санкциите (срещу Русия, бел. АФП) ни съсипват", крещят плакати, разлепени из цялата страна в рамките на организирано национално допитване.
"Обвиненията валят с пълна сила", заключава Андреа Вираг от аналитичния център "Републикон". По думите ѝ става "ясно, че тактиката на правителството е да хвърля цялата вина върху Европа" - дискурс, който частично дава резултат.
"Проучвания показват, че мнозина вярват на това, което говори ФИДЕС, и се настройват против ЕС", коментира тя.
В Секешфехервар има заводи и това го нарежда сред най-богатите градове в Унгария; ситуацията обаче е различна в други общини, застрашени от фалит.
"Без подкрепа от държавата мнозина няма да могат да си платят сметките. Но каква полза да чакаме чудо, по-добре да вземем нещата в свои ръце", разсъждава Андраш Чер-Палкович.
Директорът на общинския театър Янош Сикаро вече е намерил друго място, където артистите да репетират два месеца, докато сградата стои затворена.
"Няма да чакаме безнадеждно и да си мислим: "Боже мой, какво ще стане сега?", отсича седемдесетгодишният мъж в пустото театрално фоайе.