Войната в Украйна е „най-значимият единичен негативен фактор“ за световната икономика тази година и най-вероятно през 2023 г., заяви управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева пред CNBC в кулоарите на срещата на Г-20 в Индонезия.
„Всичко, което създава повече тревожност, разбира се вреди на перспективите за растеж и за постигането на нуждите и стремежите на хората навсякъде“, каза тя.
Изказването ѝ е в отговор на инцидента с ракета, която падна на полска територия късно във вторник, при което загинаха двама цивилни.
Първоначалните оценки показват, че ракетата руско производство може да е била изстреляна от украински сили срещу връхлитаща руска ракета.
Повечето членове на Г-20 осъдиха агресията на Русия срещу Украйна в проектодекларация от вторник.
„Искам да поздравя Индонезия за доброто председателство в този много труден момент“, каза Георгиева.
Тя обаче подчерта, че най-важната задача на срещата на върха на Г-20 не е била общата декларация, а вниманието е било насочено към „много неотложни проблеми“ като инфлацията в света, растящите разходи за живот, продоволствената и енергийна сигурност.
„Слушах много внимателно всички изказвания и е насърчително, че това са въпросите, върху които сме съсредоточени, така трябва да бъде“, заяви Георгиева.
Преди време МВФ отправи предупреждения заради фрагментацията на световната икономика в резултат на войната между Русия и Украйна и намали прогнозите си за растеж през 2023 г. до 2,7%, като очаква забавяне спрямо предвижданите 3,2% през 2022 г.
„Това са най-слабите перспективи за растеж от 2001 г. насам с изключение на световната финансова криза и острата фаза на пандемията от COVID-19“, отбеляза фондът в доклада си от октомври.
„Вече наблюдаваме някои признаци на фрагментация и те идват от легитимно притеснение…, сигурността на доставките“, заяви Георгиева.
„Виждаме това заради COVID и войната в Украйна, веригите за доставка са прекъснати и това вреди на растежа на местно и международно ниво“, допълни тя.
Според нея ако светът избере да премине към „отделни блокове“, ще бъде платена висока цена.
„И тази цена ще е особено висока за отворените икономики и по-широко за развиващия се свят“, изтъкна Георгиева.
Азия и Тихоокеанският регион може да изгубят над 3% от брутния си вътрешен продукт, ако търговията бъде разделена на сектори, ударени от американските санкции върху чиповете от Китай, и немитническите бариери бъдат вдигнати до „нивата от времето на Студената война“, отбеляза МВФ в доклада си от миналия месец.
„Ако не искаме да загубим между 1,4 трлн. долара до може би 3,4 трлн. долара на година, просто си представете какво можем да направим с тези пари, тогава трябва много ясно да прогнозираме последиците от действията си и да проявим мъдрост, за да предотвратим неусетното преминаване към свят, който е по-беден и по-малко безопасен“, заяви Георгиева.