Темпът на наемане на нови служители от страна на американските компании се ускорява през октомври с повече от прогнозираното, отразявайки ръста в броя на новите работници в сферата на ресторантьорството и туризма, съобщава Bloomberg. Новите данни подчертават устойчивото търсене на работна ръка от бизнеса в САЩ въпреки усилията на Федералния резерв на САЩ да укроти инфлацията с риск да вкара икономиката в рецесия.
Броят на новите работни места в частния сектор в САЩ нараства с 239 хил. през октомври след ревизираните 192 хил. броя за септември, сочи проучване на ADP Research Institute в сътрудничество със Stanford Digital Economy Lab.
Медианната прогноза на икономисти в проучване на Bloomberg беше за 185 хил. работници.
Броят на новоназначените служители нараства още в сектора на търговията, транспорта и комуналните услуги. В същото време намалява заетостта в индустрията на информационните технологии, производството и финансовите услуги.
„Това е наистина голям брой предвид темпа на икономическото възстановяване, но разпределянето на новоназначените служители не е равномерно“, коментира Нела Ричардсън, главен икономист в ADP. „Производителите на стоки, които са чувствителни към лихвените проценти, се отдръпват, а лицата, които сменят работата, имат по-малки изисквания относно заплащането“, добавя тя.
Устойчивият пазар на труда стимулира бързия растеж при заплатите, допринасяйки за ускорената инфлация и оказвайки натиск върху Фед да затегне агресивно паричната политика.
Очаква се служителите на централната банка на САЩ да повишат лихвените проценти с още 75 базисни пункта по-късно в сряда, тъй като пазарът на труда продължава да изпраща смесени сигнали за здравето на икономиката.
Данните от ADP предшестват правителствения доклад за работните места, който се очаква да бъде публикуван по традиция в петък.
Проучването на ADP показва, че броят на новонаетите служители нараства по-съществено в западните щати, където фирмите прибавят 229 хил. работни места. Останалата част от страната записва понижение.
Докладът също така включва нови оценки за растежа на заплатите, който е сред основните притеснения на Фед, тъй като последните ръстове подхранват покупателната способност на потребителите и увеличават широко разпространения ценови натиск.
Онези американци, които са сменили работата, си отчитат средно увеличение на заплатите от 15,2% спрямо същия месец на 2021 г. За онези служители, които запазват работните си места, увеличението достига 7,7%.