fallback

Европа ще трябва да се бори да запази своята индустрия

Високите разходи за енергия може да ускорят деиндустриализацията на европейската икономика

15:28 | 02.11.22 г. 16
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Енергийна криза - растящи цени на енергоносителите и ограничени доставки. С това се бори Европа в последните месеци. Като решение властите помолиха потребителите да ограничат потреблението. И те го направиха. Но проблемът е, че голяма част от това ограничение идва не толкова от намалените термостати и загасени електрически крушки, а от затворените индустриални мощности.

Част от тях може и никога да не отворят отново, пише в анализ Ройтерс. Заради високата цена на енергоресурсите енергийноинтензивното производство - например алуминий, торове или химикали, може да се ориентира към региони, където разходите са по-ниски. Заради необичайно топлото време през октомври цената на природния газ в Европа намаля, но бизнесът в САЩ плаща с към 80% по-евтин газ.

Това може да доведе до много бърза деиндустриализация на Европа, предупреди Патрик Ламер от управителния борд на E.On по време на конференция в Лондон преди дни. Според него индустриалното производство в еврозоната през октомври достига най-ниското си ниво от май 2020 година, тоест в първите месеци на пандемията от коронавируса, сигнализирайки за предстоящата рецесия в Европа.

За първи път страните от ЕС ще бъдат нетен вносител на химикали, предупреждават от Cefic - организация, която обединява интересите в сектора. Заради скъпия природен газ, който е основна суровина, повече от половината производители на амоняк затвориха производството си.

По изчисленията на Международната агенция за енергетика (МАЕ) потреблението на газ от индустрията в еврозоната през третото тримесечие намалява с 25% на годишна база. Според анализатори това не може да се случи единствено от енергийни спестявания, а и заради затворено производство.

Правим всичко възможно, за да ограничим спада на индустриалното производство, коментират от ЕК в отговор на запитване от Ройтерс. Но в момента, когато зимата дойде и потребителите пуснат отоплението си, а газът не стигне - индустрията ще е първата, на която ще бъдат ограничени доставките.

От години европейските компании се изтеглят от Европа в търсене на по-евтина работна ръка, но сега енергийната криза ще ускори процесите, смятат анализатори. Ако цените на енергийните ресурси останат високи и бизнесът започне да губи конкурентоспособността си, много компании ще вземат решението да се преместят - например в САЩ, където ще имат достъп до евтин шистов газ, коментират от анализаторската компания Oxford Economics.

Данните на Ройтерс показват, че "дупките" бързо се заместват с вноса от трети страни - например всички девет цинкови завода в общността намалиха или затвориха производството си, а недостигът се попълва с внос от Турция, Казахстан, Китай и Русия.

Според Крис Херон от Eurometax пускането наново на завод за производство на алуминий струва около 400 млн. евро. В несигурната икономическа обстановка в момента не са много инвеститорите, които са готови да ги дадат.

Исторически - временното затваряне, почти винаги се превръща в постоянно, допълва още експертът.

Но европейската индустрия е в риск не само заради високите цени на енергията, а и заради липсващите суровини, включително и за производство на електромобили и оборудване на централи, използващи възобновяеми мощности, и като цяло - за индустрията, свързана с зеления преход. Очакванията са Брюксел да подготви законодателство, което да се отнася до създаване на резерви от ключови минерали като литий, никел, боксит и други редки елементи.

Това също ще е от съществено значение за запазването на индустрията, защото зелената енергия може да предложи намаление на разходите за производството и да накара бизнеса да остане в Европа.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:28 | 02.11.22 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още