fallback

Как ще запомним ерата на евтините пари?

Това беше време, в което икономическата стагнация имаше привкус на охолство, пише колумнистката на Financial Times Сара О‘Конър

21:31 | 07.11.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

След края на всяка ера някои образи обикновено остават в съзнанието. За мен периодът на финансово изобилие, който приключи хаотично през 2008 г., винаги ще бъде свързан с изложението на работни места, което посетих през последната си година в университета през 2006 г. Спомням си как се разхождах между щандовете за подбор на персонал, за да събирам техните екстравагантни подаръци. Получих много хубаво радио за баня от Goldman Sachs. Друга компания (забравих коя) раздаваше машини за пуканки. Не стоеше въпросът дали ще получим добра работа; въпросът беше коя ще изберем, пише колумнистката и асоциирана редакторка на Financial Times Сара О‘Конър.

Разбира се, това не продължи дълго. Десетилетието, последвало финансовата криза, беше мрачно по редица показатели, особено по отношение на заплатите на хората. Растежът на заплатите в страните от ОИСР беше необичайно слаб. В Обединеното кралство реалните заплати нарастваха средно с по 33% на десетилетие от 1970 г. до 2007 г., но не се покачиха изобщо през 2010-те години.

Сега наблюдаваме края на друга ера. За съжаление не ерата на трудни икономически времена, а ерата, в която тези проблеми бяха придружени от много ниски лихвени проценти. Централните банки по света повишават лихвите в името на борбата с инфлацията. И така, какво ще запомним от ерата на евтините пари?

Отговорът вероятно зависи от това кой сте. За собствениците на жилища много по-ниските ипотечни плащания помогнаха да се преодолее стагниращият растеж на заплатите. Ниските лихви също помогнаха за поскъпване на жилищата и другите активи. Хората, които притежаваха къщи, имаха странното усещане, че техните имоти „печелят“ повече от самите тях. Хората, които не бяха на жилищната стълба, наблюдаваха как първото стъпало се отдалечава от тях. В Обединеното кралство 55% от родените между 1956 -1960 г. са станали собственици на жилища до 30-годишна възраст. За хора като мен, родени между 1981 и 1985 г., тази цифра е само 27%.

Пазарът на автомобили също се промени. Вместо да се купува нова кола с пари в брой, ставаше все по-популярно да се използват схеми за „покупка с личен договор“, които позволяваха на клиентите да плащат депозит и месечна такса. Това позволи на хората да карат по-луксозни коли. В Обединеното кралство през 2006 г. 46 на сто от регистрациите на нови автомобили са били финансирани на мястото на продажба от членове на Асоциацията за финанси и лизинг. До 2019 г. тази цифра достигна почти 92%. Обединеното кралство не ставаше много по-богато като нация, но нямаше как да го разберете от всички тези аудита по пътищата.

Ниските лихвени проценти също така наляха пари в трупащи загуби стартиращи фирми, които обещаваха бърз растеж. От Uber и Deliveroo до приложения за бърза доставка на хранителни стоки като Getir и Gopuff, инвеститорите субсидираха таксиметрови пътувания, храна за вкъщи и 15-минутни доставки на бира и шоколад.

След това имаше разширяване на компаниите с модел „купи сега, плати по-късно“, които си партнират с търговци на дребно, за да дадат на клиентите опцията да плащат за своите стоки на безлихвени вноски. Този бизнес модел беше идеално поставен, за да помогне на търговците на дребно да увеличат продажбите в епоха, в която младите потребители усещаха стагнацията в своите заплати.

Шведската компания Klarna, например, отчете, че търговците на дребно в САЩ, които предлагат на клиентите си четири безлихвени вноски, постигат 68% увеличение на средната стойност на поръчките и 21% по-висока честота на покупките. Проучване на Федералния резерв през 2021 г. установи, че макар 78% от потребителите на услугата „купи сега, плати по-късно“ да са го направили за удобство, 51% са казали, че това е единственият начин, по който са могли да си позволят покупката.

Би било прекалено скъперническо да се каже, че възможността, предоставена от ниските лихвени проценти, е била изцяло прахосана за услуги като тези. Ниските ставки също така  спомогнаха за насърчаване на важни инвестиции във възобновяема енергия и за подкрепа на шистовия бум в САЩ. Но ще запомня десетилетието като време, в което икономическата стагнация имаше привкус на охолство. Парите бяха ограничени, но хората можеха да намерят евтини превози и да купят неща, които по принцип не можеха да си позволят.

Тези бизнес модели сега са под натиск. Цените на акциите на Uber и Deliveroo паднаха. Приложенията за бърза доставка на хранителни стоки затварят или се сливат. Оценката на Klarna, някога най-скъпата частна технологична компания в Европа, спадна от 46 на 6,7 млрд. долара.

Поради тази причина мисля, че трайният образ на ерата на евтините пари за мен ще бъде скорошното съобщение, че клиентите вече могат да плащат за храна за вкъщи на Deliveroo на вноски чрез Klarna. Deliveroo и Klarna казват, че това не е проблем, като се има предвид, че много хора купуват храна за вкъщи с кредитни карти. Но е трудно да не се направи сравнението с двама пияни, които се подпират един друг в края на дълъг купон.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:32 | 07.11.22 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още