Годишната инфлация в Германия неочаквано се е ускорила през октомври, следвайки тенденцията, вече отчетена в Италия и Франция, пише Bloomberg.
Движението подкопава усилията на Европейската централна банка (ЕЦБ), която само ден по-рано одобри второ поредно лихвено повишение от 75 базисни пункта (б.п.) и увеличи лихвата по депозитите до 1,5% - най-високото ниво то 2009 г. насам.
Потребителските цени в Германия са нараснали с 11,6% на годишна база, надминавайки значиттелно всички прогнози в анкета на медията, в която медианите очаквания бяха за 10,9 на сто резултат. Подобни равнища са отчитани последно в началото на 50-те години в Западна Германия.
По-рано през деня в петък стана ясно, че инфлацията в Италия е достигнала 12,8% (след 9,4% през септември), а тази във Франция – 7,1 на сто, след като месец по-рано тя бе в размер на 6,2%.
Данните вероятно ще подхранят ентусиазма на ЕЦБ да продължи с паричното затягане.
В петък ръководителят на Латвийската централна банка Гедиминас Шимкус заяви, че макар вероятността от рецесия в еврозоната да се увеличава, ЕЦБ трябва да продължи с покачването на лихвите, тъй като инфлацията все още е твърде висока.
Според прогнозите на банката инфлацията ще се върне на ниво от 5,5% през 2023 г., но Шимкус смята, че моделите не взимат предвид ефекта от еднократните шокове, следователно инфлационният натиск е подценен.
„Изглежда, че прогнозите отново ще бъдат ревизирани в посока нагоре, особено за следващата година“, каза Шимкус. Според него очакванията на банката за растежа може да се наложи да бъдат занижени. „Вероятността еврозоната да навлезе в техническа рецесия нарасна“, каза Шимкус.