Ръстът на южнокорейската икономика вероятно се е забавил почти до пауза през третото тримесечие, когато покачващите се лихви и отслабващият износ са спрели иначе устойчивото възходящо движение, показа анкета на Ройтерс сред икономисти.
Медианните прогнози сред 21 икономисти са брутният вътрешен продукт (БВП) на Южна Корея да е нараснал с 0,1% през третото тримесечие. Ако те се оправдаят, това би било значително забавяне спрямо тримесечния ръст от 0,7% през периода април – юни. Трима икономисти са в очакване на рецесия, а други двама смятат, че показателят ще остане без промяна.
На годишна база БВП вероятно се е увеличил с 2,8%, след като през второто тримесечие се разрасна с 2,9 на сто.
Предстои данните да бъдат публикувани в четвъртък (27 октомври).
„Ръстът на БВП вероятно е бил по-бавен през третото тримесечие на 2022 г. спрямо предходното, основно заради забавяне в потреблението. Отслабващият износ и производство вероятно са продължили (и през този период) насред влошаващите се перспективи за световната икономика“, каза О Сукте, икономист в Societe Generale.
„Ръстът на БВП би трябвало да остане забавен, поне в краткосрочен план, като ръстът на потреблението ще с нормализира от следпандемичното възстановяване, а износът и инвестициите вероятно ще останат слаби“, каза експертът.
Износът в четвъртата по големина икономика в Азия записа най-малкото си увеличение от близо две години през септември, като се очаква допълнително да се забави насред растящите страхове от рецесия и икономическото забавяне на Китай, най-големият търговски партньор на Сеул.
Паричното затягане на централната банка също ще натежи на икономиката – в настоящите си цикъл на затягане регулаторът е повишил лихвите с общо 250 базисни пункта, като последно одобри лихвен ръст от половин процентен пункт до 3%.