fallback

Икономисти: Приемането на еврото няма да повиши цените в България

Ще поскъпнат само услуги с малък дял в потребителската кошница, прогнозират от Софийския университет

14:11 | 22.10.22 г. 4

Приемането на еврото няма да доведе до ръст на цените и на инфлацията у нас. При смяната на паричната единица може да поскъпнат само услуги с малък дял в потребителската кошница, смятат икономисти от Софийския университет, съобщи БНР.

Експертите не очакват поскъпване на основни стоки и услуги, защото превалутирането ще се извърши по настоящия курс на лева спрямо еврото. При тази техническа операция не се разрешава преизчисляване при различен от фиксирания обменен курс, както и не се допуска  налагане на допълнителни такси и комисиони върху потребителите.

Икономистите не изключват краткосрочен проинфлационен ефект от присъединяването ни към еврозоната, предизвикан от закръгляването на цените и прехвърлянето на фирмените разходи по превалутирането върху потребителите. 

След присъединяването ни към еврозоната, което може да продължи повече от очакваното, най-високо нарастване на цените би могло до има за услугите, които предлагат заведения, обекти за спорт и развлечение, ремонтни дейности. Заради ниския дял на тези услуги в потребителската кошница, ефектът върху общата инфлация ще бъде незначителен, смятат икономистите.

Изводите са публикувани в доклад на Катедра "Икономика" на Стопанския факултет на Софийския университет по повод 120-тата годишнина от нейното основаване.

"България трябва да продължи пътя и да влезе възможно най-скоро в еврозоната", заяви вицепремиерът Атанас Пеканов след представянето на монографията: „Предизвикателства пред българската икономика по пътя към членство в еврозоната“, издадена специално за юбилея. 

По думите му най-важното предимство от присъединяването ни към еврозоната е, че България ще участва във вътрешния кръг за вземане на решения в най-големия икономически съюз в света и във втората най-често използвана валута в света. Има притеснения за евентуален инфлационен натиск, който не е обоснован от опита на другите страни. Приемането на еврото би довело до 0,2-0,4% инфлация, което не може да ни притеснява, добави Пеканов.

Приемането на еврото е изключителна, историческа възможност за икономиката на страната и изисква консолидиране на всички, които имат отношение по този въпрос, заяви по време на отбелязването на годишнината Илия Лингорски, член на УС на БНБ. По думите му монографията е най-задълбоченото академично изследване по темата през последните години и в този ключов етап от развитието на страната ще е източник на всички ангажирани с процеса на присъединяване ни към еврозоната. 

Време е темата за приемането на еврото да излезе от академичните дискусии и да премине към по-широкото обсъждане, каза Цветан Кюланов, ръководител на Представителството на ЕК у нас. Според него смяната на лева с евро спестява разходи, лихви и ресурси на домакинствата, въпреки че много от хората все още не разбират всички ползи от присъединяването ни към еврозоната. В ЕК сме готови да помогнем на правителството да разясни всички предимства от въвеждането на общата европейска валута. Няма опасност от инфлация, каза Кюланов и добави, че България вече е достатъчно готова да приеме еврото и да продължи с реалната конвергенция на икономиката.

Монографията „Предизвикателства пред българската икономика по пътя към членство в еврозоната“ може да изтеглите оттук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:11 | 22.10.22 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още