fallback

Безработицата в САЩ спадна до 3,5% въпреки по-високите лихви

Пазарът на труда в страната се оказва стабилен, което увеличава шансовете за ново голямо увеличение на лихвените проценти през ноември

16:57 | 07.10.22 г. 3
Автор - снимка
Създател

През септември на пазара на труда в САЩ са били създадени повече работни места от очакваното. През предходния месец бяха създадени 263 хил. нови работни места, обяви правителството във Вашингтон в петък. Икономистите, анкетирани от Ройтерс, очакваха само 250 хил., след 315 хил. през август. Отделно съставеният показател за безработицата изненадващо спадна до 3,5% от предишните 3,7%.

Федералният резерв, който би трябвало да насърчава пълната заетост и стабилните цени, иска да обуздае бурната инфлация и същевременно да охлади разгорещения пазар на труда. Засега обаче статистическите данни за пазара на труда не дават големи признаци за това.

Затова Фед повишава основния лихвен процент с необичайно големи стъпки. Регулаторът вече повиши лихвените проценти три пъти подред с три четвърти процентни пункта - последно до диапазона от 3,00 до 3,25%.

Много от ръководителите на Фед сигнализираха, че възнамеряват да се придържат към курса на агресивни лихвени повишения - дори ако икономиката пострада. На фючърсните пазари вероятността за ново рязко повишаване на лихвите през ноември се оценява на 92%.

Данните са поредното доказателство на трайно силния пазар на труда в САЩ. Макар че се наблюдават някои признаци на забавяне на търсенето на работна ръка - най-вече заради неотдавнашния спад на броя на новооткритите работни места и увеличаването на съкращенията в някои сектори - работодателите, много от които все още не разполагат с достатъчно персонал, продължават да наемат служители със стабилни темпове. Тази тенденция не само подкрепя потребителските разходи, но и стимулира растежа на заплатите, тъй като предприятията се конкурират за ограничен брой работници. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:46 | 07.10.22 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още