fallback

Търговският дефицит на Турция нарасна с 300% за година към септември

Разликата се е разширила до 10,4 млрд. долара от 2,6 млрд. долара през септември 2021 г., показват предварителните данни

14:47 | 04.10.22 г.
Автор - снимка
Създател

Турският търговски дефицит е нараснал с почти 300% на годишна основа миналия месец, тласкан най-вече от цените на енергоизточниците и други суровини.

Разликата се е разширила до 10,4 млрд. долара от 2,6 млрд. долара през септември 2021 г., показват предварителните данни, публикувани във вторник. През август тя стигна рекордните 11,2 млрд. долара, показват още числата, цитирани от Bloomberg.

Търговският баланс на Турция. Графика: Trading Economics

Турция е изправена пред все по-влошаващ се търговски дисбаланс, докато правителството стимулира икономиката чрез евтини заеми. Зависимостта от енергиен внос на страната я остави особено уязвима, след като руската инвазия в Украйна през февруари изстреля нагоре цените на суровините.

Тежестта на разходите за енергийни ресурси накара властите да потърсят начин за справяне, включително като плащат за част от внесения от Русия природен газ в рубли. Анкара също така помоли властите в Москва да приемат отлагане на някои плащания за горива, посочват запознати.

Вносът от Русия, основен енергиен доставчик на Турция, се е увеличил със 187% през септември на годишна база, показват още данните на търговското министерство.

Общо вносът през първите девет месеца на годината е бил в размер на 272 млрд. долара, което е увеличение спрямо 193 млрд. долара за същия период на 2021 г. Министърът на търговията Мехмед Муш заяви във вторник, че енергийните продукти съставляват до една трета от турския внос.

Износът е нараснал с 9,2% до 22,6 млрд. долара, което по думите на Муш е исторически връх за септември. Германия остава основна дестинация за турския износ.

Вносът се е ускорил със значително по-бърз темп от 41,5%, достигайки 33 млрд. долара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:47 | 04.10.22 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още