Япония записа през август най-големия си едномесечен търговски дефицит в историята, след като вносът е нараснал, подкрепен от поевтиняването на йената и високите разходи за енергия, подчертавайки уязвимостта на страната към външен ценови натиск, пише Ройтерс.
Вносът на страната се е покачил с приблизително 50% на годишна база през август, подсилен от нарасналите разходи за суров петрол, въглища и втечнен природен газ (LNG), с което търговският дефицит на Япония е достигнал 2,8173 трлн. йени (19,71 млрд. щатски долара) - най-високото равнище на показателя в историята.
Август е бил 13-ят пореден месец, в който страната е записала годишен дефицит, като той е надминал и очакванията за ниво от 2,3982 трлн. йени в анкета на медията. Ръстът на вноса също е бил над медианните пазарни прогнози за 46,7% повишение.
"Вносът расте, докато цените на суровините продължиха да са високи, проблемите със снабдителните вериги се облекчиха, а износът се забавя", обясни Такеши Минами, главен икономист в изследователския институт Norinchukin. "Разходите ще нараснат, ако вносът се покачва, без промяна в размера на световната икономика. Това ще доведе до внасянето на инфлация", предупреди икономистът.
Вносът на петрол от Обединените арабски емирства и на въглища и LNG от Австралия силно са подкрепили възходящото движение на общия внос на Япония.
Износът към Китай - най-големият търговски партньор на Япония - се е увеличил с 13,5% на стойност за година, подкрепен от доставките на моторни превозни срества, като хибридни автомобили.
Износът към САЩ е бил с 33,8% повече, също поради нарасналия брой доставки на моторни превозни средства и авточасти.