Японската икономика е записала по-бърз от очакваното растеж през трите месеца до края на юни, възстановявайки част от загубената си заради пандемията инерция и демонстрирайки устойчивост на фона на материализиращите се низходящи рискове в световната икономика, пише Bloomberg.
Брутният вътрешен продукт (БВП) на Япония се е покачил с 3,5% на годишна база през второто тримесечие, показаха ревизираните правителствени данни в четвъртък. Икономистите бяха в очакване на ръст от 2,9%, след като първоначалните данни показаха резултат от 2,2 на сто.
Основен двигател на възходящата корекция са били нарасналите бизнес разходи - сигнал за по-силни от очакваното нагласи сред бизнеса. Други компоненти, като частното потребление и износът, също са допринесли за повишението.
Най-скорошните данни потвърждават, че японската икономика си е върнала предпандемичните размери и има по-стабилна основа спрямо тази от първоначално обявеното като статистика.
Въпреки това има прогнози за забавяне на растежа през текущото тримесечие, докато рекордната вълна на коронавируса и продължаващите проблеми със снабдителните вериги ограничават производството и потреблението, а домакинствата продължават да са подложени на инфлационния натиск. Друг фактор е и все още силното поевтиняване на йената, която записва нови рекордни 24-годишни дъна спрямо щатския долар.
Траекторията за световната икономика също изглежда значително по-мрачна, докато централните банки затягат паричната политика, с което създават риск от забавяне на ръста. Към момента Японската централна банка (ЯЦБ) все още не е от тях.
"Подобрението в капиталовите инвестиции доведе до възходящата ревизия", каза Юичи Кодама от изследователския институт Meiji Yasuda. "Имам усещането обаче, че възстановяването на потреблението вече се е забавило и инфлацията постепенно натежава на потребителите. Вероятно оттук насетне силните капиталови инвестиции ще водят възстановяването, но ако щатската икономика се забави, Япония също се бъде обект на удар", каза Кодама.