Има поет ангажемнт, който да направи пенсионната система по-честна, коментира пред БНР вицепремиерът и финансов министър Асен Василев. Той припомни, че в коалиционното споразумение е записано да има изпреварващи инфлацията действия, така че няма "никой под прага на бедността", но и преструктуриране на системата.
Не всяка година "швейцарското правило" за осъвременяване на пенсиите с инфлацията е било прилагано, уточни още финансовият министър. "Това е довело до това някои пенсии да изостанат", каза Василев. Той припомни и таванът на пенсиите, въведен по чисто административно-финансови причини, но не отразяващ реалня принос за системата.
"Концепцията не е да се прави нещо на парче, а да се огледа цялата система", заяви Асен Василев и очаква "по-пълна програма" за пенсиите. В бюджета е предвидено повишение на пенсиите с малко над 6% от 1 юли по швейцардското правило, допълни финансовият министър.
Според него инфлацията вече беше калкулирана върху всички стоки и услуги и очаква постепенно забавяне на ръста на цените, още повече, че има и голям ръст на производството и износа.
"Имаме ръст на икономиката през първото тримесечие, без 1-2 сектора, при които има спад - примерно ресторантьорство и хотелиерство имат малко спад за първото тримесечие", заяви той.
Финансовият министър беше категоричен, че в бюджета са предвидени 146 млн. лева субсидии за превозвачите и за градския транспорт, тоест повече от средствата в бюджета за миналата година. Допълнително финансиране и компенсиране, каквото искат компаниите в сектора, действително няма, допълни обаче той. Василев е категоричен, че правителството няма да отстъпи пред исканията на превозвачите и допълни, че отмяна на тол системата може да бъде обсъдена, ако превозвачите се съгласят да се върне системата с винетните стикери.
Асен Василев беше категоричен, че помощта за бизнеса заради високата цена на електроенергията ще продължи. Той уточни, че цената на електроенергията е много висока на световните пазари, а себестойността у нас е по-ниска, затова и правителството може да си позволи да отпусне компенсация. Но по отношение на петрола или газа, България е зависима от външните пазари и компенсациите не могат да покрият високите цени, нито могат да бъдат постоянни.
По отношение на доставките на втечнен газ от САЩ Василев посочи, че има договорен капацитет на терминалите в Гърция и Турция. Той ще влезе в ценообразуването на газа през юни, а от юли България ще получава и газ от Азербайджан в пълния договорен обем.
Газът от САЩ е значително по-евтин от този на "Газпром", каза още финансовият министър. Според неговите изчисления ако България продължаваше да купува газ от Русия, щеше да плаща между 80 и 85 евро за мегаватчас, но не даде подробности колко струва втечнения газ от САЩ.
Василев потвърди, че ще бъдат намалени акцизните ставки за някои горива - това е било позволено от европейските директиви, но България никога не се е възползвала от тях.Всимки мерки ще бъдат обявени през следващата седмица, допълни още финансовият министър.