fallback

Германската инфлация достигна близо 30-годишен връх

Резултатът подчертава трудностите в прогнозирането на ценовите изменения в Европа на фона на нарасналата несигурност заради руската инвазия в Украйна

18:22 | 30.03.22 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Германската инфлация се е ускорила през март, достигайки най-високото си ниво в историята от обединението в началото на 90-те през миналия век, пише Bloomberg.

Поскъпващите енергоизточници са натежали на домакинствата и компаниите още преди правителството да представи извънреден план за управление на ограничените доставки на енергоносители.

Потребителските цени, хармонизирани с Европейския съюз (ЕС), са нараснали със 7,6% на годишна база през март. За сравнение - медианните прогнози на икономистите, анкетирани от медията, бяха за повишение в размер на 6,8%. От всички 27 икономисти само един е очаквал по-слабо увеличение. Националният индекс на потребителските цени (CPI) е нараснал със 7,3 на сто.

Заедно с инфлацията в Испания, която също надмина очакванията и достигна близо 40-годишен връх, данните подчертават трудностите в прогнозирането на ценовите изменения в Европа на фона на нарасналата несигурност заради руската инвазия в Украйна.

Статистиката обаче може да подсили очакванията за лихвено повишение от Европейската централна банка (ЕЦБ), а инвеститорите вече изместват прогнозите си за по-рано.

Преди дни ръководителят на Германската централна банка (Бундесбанк) Йоахим Нагел заяви, че ЕЦБ не трябва да отлага лихвените повишения.

Дори преди избухването на войната в края на февруари най-голямата европейска икономика вече бе изправена пред значителни последици от ограничените доставки - проблем, който в момента се влошава.

По-рано в сряда страната направи първата крачка към извънреден план за управление на ограничените доставки на енергоносители, докато опасенията, че Русия може да прекъсне износа на природен газ, нарастват.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:16 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още