След повече от година преговори Аржентина, която страда от тежка икономическа криза, ще получи нов пакет помощ от Международния валутен фонд (МВФ) на стойност около 44 млрд. долара. Около 9,7 млрд. долара ще бъдат изплатени незабавно, както обяви МВФ в петък вечерта.
Целите на споразумението включват укрепване на публичните финанси и намаляване на високата инфлация, която надхвърля 50%. Въпреки това програмата крие „изключително високи" рискове, се казва в доклада. „Въздействието на войната в Украйна вече се усеща", казва ръководителят на МВФ Кристалина Георгиева.
Тя посочи, че Аржентина вероятно ще бъде една от страните, които ще бъдат особено силно засегнати от повишените цени на суровините, енергията и храните в резултат на руската инвазия в Украйна и последвалите западни санкции.
Поради тези рискове на ранен етап трябва да се проучи възможността за коригиране на програмата за помощ. Новото споразумение с МВФ обаче предизвиква спорове в Аржентина и изостри спора в управляващата лявоцентристка коалиция. Критиците се опасяват, че икономическите условия, свързани с програмата на МВФ, ще натоварят допълнително населението на южноамериканската страна.
Експерти също така се съмняват, че програмата ще доведе до повече частни инвестиции и ще улесни достъпа на страната до международните капиталови пазари. Новият пакет от помощи е вече 22-рата програма на МВФ за Аржентина. Тя заменя провалената програма за 57 млрд. долара от 2018 г., за която Аржентина все още дължи над 40 млрд. долара.
През 2018 г., при правителството на консервативния президент Маурисио Макри, МВФ отпусна най-големия си заем от 57 млрд. долара на Аржентина. Страната получи 44 млрд. долара от тази сума. Наследникът на Макри Алберто Фернандес отказа да приеме останалата част и поиска да предоговори условията за изплащане.
Плащания от 19 млрд. и 20 млрд. долара бяха дължими през тази година - график, който правителството смяташе за невъзможен за изпълнение. Аржентина тъкмо излезе от тригодишна икономическа рецесия и сега се бори с растящата инфлация и широко разпространената бедност. Новото споразумение за изплащанията, постигнато през март, предвижда изплащанията да се извършват от 2026 до 2034 г. след гратисен период. По този начин Аржентина се надява да намали фискалния си дефицит от 3% от БВП днес до 0,9% до 2024 г.