fallback

София ще разполага с бюджет от малко над 2 млрд. лв. тази година

Най-много средства са предвидени за началото на строителството на новата линия на метрото и за изграждане и основни ремонти на пътна инфраструктура

15:11 | 01.03.22 г.

Снимка: Kalin Dimchev via Unsplash

София ще разполага с бюджет от малко над 2 млрд. лв. през 2022 г., с около 200 млн. лв. повече спрямо предходната година.

Това по думите на столичния кмет Йорданка Фандъкова се дължи на два фактора – увеличението с около 100 млн. лв. на средствата за заплати на учители, социални работници и работещи в здравеопазването от държавно делегираните дейности и почти 100 млн. лв. повече, които са осигурени от инвестиционни заеми за изграждане на третата линия на метрото и вътрешните градски рингове.

584 млн. лв., или почти 1/3 от бюджета е размерът на инвестиционната програма на София. 54% от капиталовата програма е осигурена от собствени средства и заеми, а останалите 46%, или 272,9 млн. лв., са от спечелени европейски програми. 15,3 млн. е целевата субсидия от държавата.

Най-големият процент от инвестициите е в сектор „Транспорт“ - 211 млн. лв. С 92 млн. лв. е осигурено началото на строителството на метрото към кв. „Левски“, което ще започне още този месец. Столична община има готовност да осигури и началото на строителство през район „Слатина“, за което кандидатства за заем от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), и ако процедурите за изпълнител приключат, то също ще може да започне, съобщи Фандъкова, цитирана от пресцентъра на Столична община.

„Очакваме публикуването на държавния бюджет, в който беше поет ангажимент за осигуряване на 40 млн. лв. за сметка на отрязаните средства за участъка до „Слатина“ от Плана за възстановяване. Напомням, че за да се гарантира изцяло изграждането на този 6-километров участък, очакваме от Министерски съвет решение за  съфинансирането през следващите четири години. Това е изключително важно за софиянци, независимо кой ще е следващият кмет“, каза Фандъкова.

93 млн. лв. ще бъдат инвестирани в метровлакове, 25 нови трамвая  и 52 електробуса. 23,7 млн. лв. ще отидат за довършването на ремонта на бул. „Цар Борис III“ и за основен ремонт на релсовия път.

Вторият голям акцент в Бюджет 2022 е изграждането и основни ремонти на пътна инфраструктура. Общият размер на средства е 120 млн. лв., а към тях допълнително са осигурени 50 млн. лв. за текуща поддръжка във всички райони. „Въпреки тежката ситуация в транспорта на този етап запазваме размера на тези средства“, каза Фандъкова.

Обектите ще бъдат разпределени в две основни категории – изграждане и основни ремонти. Средствата за изграждането ще дойдат основно от инвестиционния заем, който Столична община получи. Обектите, които ще се изпълняват тази година, са бул. „Т. Каблешков“, бул. „Филип Кутев“, „Източна тангента“ – етап 1, бул. „Ломско шосе“ – етап 1, ул. „Опълченска“, бул. „Копенхаген“, бул. „Рожен“, ул. „Димитър Пешев“. Общо 16 са обектите за изграждане, за които са осигурени 62,7 млн. лв. 70% от тях са заемните средства, обясни Фандъкова.

Средствата за основни ремонти са 54,5 млн. лв., в които са включени 34 обекта и различни съоръжения. По-големите улици, които ще бъдат основно ремонтирани през тази година, са бул. „Първа българска армия“, ул. „Кукуш“, ул. „Н. Коперник“, ул. „Народно хоро“, ул. „Народен герой“, ул. „Флора“, ул. „Емилиян Станев“, улици в т.нар. нови квартали, включително и транспортните тунели на НДК и към „Люлин“.

Тази година започва изпълнението и на първите ВиК-обекти, които Столична община финансира със средства по ОПОС. Общо 88,8 млн. лв. ще бъдат инвестирани в изграждането на водопроводи и канализация. Със 71 млн. лв. по ОПОС започва изграждането на канализацията на „Симеоново“, „Драгалевци“, „Кръстова вада“, „Суходол“, „Обеля“, „Бенковски“, Нови Искър и квартали на Банкя. С 16 млн. лв. собствени средства ще продължат проекти за ВиК в „Овча купел“, „Връбница“, „Горубляне“, „Манастирски ливади изток“, дубльор на колектора по „Симеоновско шосе“. Включените проекти са общо 13.

56,5 млн. лв. са заложени за инвестиции в образованието, като 41,3 млн. лв. ще бъдат инвестирани в изграждането на 28 детски градини и детски ясли. 17 от градините са в строителството, а други шест са завършени и остават само разплащания, поясни Фандъкова. Отделно са предвидени и 1,2 млн. лв. за ремонти в 10 детски градини. 6,4 млн. лв. са заложени в строителството на три училища  - 28 СУ в „Красна поляна“, 9 Френска гимназия, 104 СУ в „Триадица“. 7,5 млн. лв. са отделени за ремонти в 12 училища.

Фандъкова съобщи, че Столична община има готовност да започне още 15 детски градини, но ще може да финансира не повече от три от тях със средствата в националния бюджет. „За да гарантирам изпълнението на строителната програма на детски градини, имаме готовност да поискаме целеви заем за строителство на детски градини. Строителството е единственият начин да осигурим места за децата, от което техните родители имат най-голяма нужда“, каза столичният градоначалник.

50,6 млн. лв. в капиталовата програма са отделени за инвестиции в по-чист въздух и екология.

19,3 млн. лв. ще бъдат инвестирани в закупуването на нови екологични уреди за отопление на домакинствата. Планирано е закупуването на над 7000 нови уреда, които ще бъдат безплатни за домакинствата. 5 млн. лв. са планирани за закупуването на 21 електрически метачни машини. Над 17 млн. лв. ще бъдат инвестирани в рекултивацията на старите сметища, както и в стартиране на дейности за разкриване на нови площадки за оползотворяване на строителни и едрогабаритни отпадъци. Планирано е и изграждане на фотоволтаична система за нуждите на завода за преработка на отпадъците, което според Фандъкова ще помогне за намаляване на сметките за електричество.

През тази година ще бъде поставено ново осветление в парк „Св. Св. Петър и Павел“, ще започне втори етап от възстановителните дейности в Борисовата градина, ще продължи ремонтът в Северен парк и в парк „Заимов“. 12,2 млн. лв. са предвидените средства за отчуждаване, като тези средства са основно за гарантиране на обекти от транспортната инфраструктура и в сферата на екологията, съобщи Фандъкова.

10,7 млн. лв. са инвестициите в културна инфраструктура, като тук е планиран ремонт на театър „София“, довършване на реставрацията на минералната баня в „Банкя“ и начало на реставрацията и възстановяването на баните в „Овча купел“ и „Горна баня“. Заделени са и средства за ремонт в театър „Зад канала“, а Столична община планира със собствени средства да реставрира къщата на Райна Княгиня след отказа на дарител. Над 2,8 млн. лв. са предвидени за първия центъра за съвременно изкуство „Топлоцентралата“.

При представянето на проекта за бюджета Фандъкова заяви, че настоящата тежка ситуация с войната на Русия в Украйна поражда огромни рискове за изпълнението на бюджетните прогнози, затова най-вероятно в средата на годината ще се наложи актуализация на бюджета.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:52 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още