Според него инфлацията е световен феномен, като в България в сравнение с останалите страни от Европейския съюз ценовото увеличение е по-голямо. Причините могат да се търсят в нивото на заплащане, което е по-ниско от средноевропейското, в икономиката, която наваксва изоставането си, а заплащането се увеличава по-бързо, следователно и цените се увеличават по-бързо, коментира той.
Според финансиста на годишна база увеличението на доходите изпреварва повишението на цените, като ръстът на заплащането за година е над 14%. За 2021 г. средногодишната инфлация в България е 2,9%, а за януари 2022 г. е 9,1% на годишна база.
Войнов припомни, че подобен инфлационен процес в България имаше през 2008-2009 г., когато инфлацията достигна 12,5%, като определи сегашните инфлационни процеси за характерни за догонващи икономики като българската.
„Инфлацията засяга хората с най-ниски доходи и те са най-ощетени. В случая обаче и пенсии, и минимална работна заплата са гарантирани – те се увеличават включително и чрез административна намеса, и то със стойности доста по-големи, отколкото е инфлацията“, посочи Войнов.
Според него в момента домакинствата и бизнеса получават енергийни помощи, които намаляват инфлационния натиск.
Що се отнася до пазара на недвижими имоти, Юлиан Войнов припомни, че преди дни Европейският съвет за системен риск излезе с предупреждение за България заради бързия ръст на цените на жилищата. „Фактите са, че увеличението на цените е сериозно в страната ни и този по-висок ръст на пазара за недвижими имоти се поддържа от години“, потвърди финансистът.
По думите му при увеличеното търсене на имоти пазарът започва да се движи от хора с по-малки финансови възможности, което предполага и по-голямо увеличение на кредитирането от банките за този пазар.
„Въпреки сериозната демографска криза, в която се намираме, има механично преместване на населението основно към големите градове, където търсенето на работна ръка е голямо и в тези определени точки в страната има прегряване на пазара на недвижимите имоти, а на други места цените дори и намаляват“, анализира ситуацията Войнов, като предупреди, че ако има глобално увеличаване на лихвите, хора, които не са си преценили доходите и възможностите, ще пострадат.
От каква трансформацията има нужда България за стратегическа промяна на електроенергийната си система? Какви са вижданията на финансиста за строителството на АЕЦ „Белене“ ще разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Светът е бизнес” вижте тук.