fallback

Пореден месец на сравнително висока инфлация у нас – 0,6% за февруари

Изпълняването на инфлационния критерий за еврозоната се очертава да бъде трудна задача

13:27 | 12.03.10 г.

Трети пореден месец на относително висока инфлация отчита Националният статистически институт (НСИ) спрямо средните равнища в еврозоната.

Инфлацията в България през февруари е 0,6% на месечна база, след 0,6% през януари (корекция от предварително обявените 0,7%) и 0,5% за декември.

Така само за първите два месеца на 2010 г. инфлацията е 1,2% при прогноза на правителството за средногодишна инфлация за 2010 г. от 2,2%.

На годишна база инфлацията през февруари 2010 г. е едва 0,9% поради дефлационните процеси през 2009 г.

Според европейската методология (т. нар. хармонизиран индекс на потребителските цени) инфлацията у нас  през февруари 2010 г. и е 0,3%. Спрямо февруари 2009 г. инфлацията у нас (според еврометодологията) е 1,7%.

За януари и февруари 2010 г. инфлацията у нас според еврометодологията е 0,9%.

Все още няма данни за инфлацията през февруари в еврозоната, но за януари бе отчетена дефлация от 0,8% на месечна база и инфлация от 1% на годишна база.

Сред изискванията за приемане в еврозоната е това средногодишното равнище в страната кандидат да не надвишава средното ниво в страните членки с най-ниска инфлация + 1,5 процентни пункта.

Извън усилията ни за вмъкване в този параметър и съответно успешното ни присъединяване към единната валутна система, инфлацията оказва и някои допълнителни ефекти, които могат да бъдат както положителни, така и отрицателни.

Положителните ефекти са подкрепа на приходната част на държавния бюджет, както и активизиране на инвестициите в реални активи (недвижими имоти, акции, бизнес) и на потреблението под страх от намаляване на покупателната стойност на парите.

Негативен ефект от инфлацията е понижаване на конкурентоспобоността на икономиката, което обаче може да се компенсира от евентуално подобрение на производителността.

През ноември и октомври 2009 г. инфлацията беше по 0,1% на месечната база, а за септември 2009 г. месечната инфлация беше нулева.

През февруари 2010 г. спрямо предходния месец цените на стоките и услугите в потребителските групи са се променили, както следва: - хранителни продукти и безалкохолни напитки - увеличение с 1,5%; - алкохолни напитки и тютюневи изделия - увеличение с 1,2%; - облекло и обувки - намаление с 1,5%; - жилища (наеми, текущ ремонт и поддържане), вода, електроенергия, газ и други горива - увеличение с 0,1%; - жилищно обзавеждане, домакински уреди и принадлежности и обичайно поддържане на дома - намаление с 0,1%; - здравеопазване - намаление с 0,4%; - транспорт - увеличение с 0,2%; - съобщения - цените остават на равнището от миналия месец; - свободно време, развлечение и културен отдих - увеличение с 0,8%; - образование - увеличение с 0,2%; - ресторанти и хотели - цените остават на равнището от миналия месец; - разнообразни стоки и услуги - увеличение с 0,1%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:55 | 06.09.22 г.
fallback