Качеството на питейната вода в големите населени места в България е добро и дори по-високо от средното за Европейския съюз. Това заяви на семинар Димитър Димитров, началник отдел „Държавен здравен контрол“ в Министерството на здравеопазването.
В някои водоснабдителни райони водата е с по-ниско качество заради наднормено съдържание на нитрати с около 2%, отбеляза Димитров. Като цяло процентът за несъответствие е между 1 и 2 на сто и той не е опасен за здравето на хората, коментира експертът.
Наличието на манган в района на Хасково например се отразява на вкусовите качества на водата и не е следствие от замърсяване, добави той. Водите на река Марица съдържат манган, който е естествена съставка, отбеляза Димитров.
По думите му проблемът може да бъде отстранен чрез специализирани пречиствателни станции, чието изграждане предстои.
Необходимо е още да се изграждат пречиствателни станции за отпадни води и канализационни колектори, посочи експертът. Той добави, че 90% от средствата по оперативната програма „Околна среда“ са насочени именно към тези проблеми.
Като държава от Европейския съюз от 2007 г. България все още не е поискала дерогация или допускане на изключение за районите в страната с влошено качество на питейната вода, посочи Димитров. Той поясни, че със значителна част от ВиК-дружествата е водена кореспонденция за предоставяне на необходимата информация, но достъп до нея все още не е осигурен.
Това означава, че тези дружества не могат да получат официално разрешение за доставяне на такъв тип вода, нито от наша страна, нито и от страна на Европейската комисия.
В Симеоновград питейната вода е забранена за употреба заради високо съдържание на манган, отбеляза Димитров. Според него проблемни са и районите в област Пловдив и в Североизточна България. Там са открити завишени нитратни стойности.
Най-добро е качеството на питейната вода в големите населени места с над 5 хил. души население, като на първо място сред тях е София.