Инвестиционните пазари в Югоизточна Европа (ЮИЕ) привличат интереса на малка част от инвеститорите, като мнозинството от тях се насочва към установените пазари в Централна Европа.
Въпреки кризата и затруднените условия за бизнес обаче секторът на дяловите инвеститори все още отчита динамично развитие.
Общо 62% от анкетирани инвеститори отговарят, че смятат да увеличат капиталите, предназначени за инвестиции в региона през следващите години, каза Матео Патроне от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) по време на форума „Дяловото инвестиране в България: Годината пред нас”, който се провежда днес с медийното партньорство на Investor.bg.
Въпреки това тези планове не се отнасят в толкова голяма степен за пазарите от Югоизточна Европа, в които влиза и България.
Едва 2% от инвеститорите понастоящем проявяват интерес към инвестиции в региона. Бившите съветски републики също привличат по-ограничен интерес в сравнение с по-големите и установени пазари от Централна Европа.
Според Тоби Айлс от Economist Intelligence Unit една от причините за по-ограничения интерес към нашия регион е сравнително по-малкият размер на икономиките в сравнение с други развиващи се пазари. Също така възприятието за риск от страна на инвеститорите към региона се е влошило през последните години.
Той подчерта обаче, че отношението на инвеститорите не е еднакво към всички икономики от ЮИЕ. Докато страни като Сърбия все още се възприемат като по-рискови, това не важи за България, в която бизнес средата се подобри значително през последните години.
Това се потвърждава и от повишената активност на инвестиционните фондове за дялови инвестиции, насочена към страната ни, през последната година и половина.
Общо 5 от 16 сделки за дялови инвестиции, сключени у нас през първото полугодие на 2009 г., са били с участието на инвестиционни фондове за дялово инвестиране, спрямо играчи от съответната индустрия, придобиващи свои конкуренти. Това се сравнява с една от 20 сделки, сключена от дялов инвеститор, през 2008 г., каза Патроне.