"Очакваме валутният борд да се запази до въвеждането на еврото в България” се казва в съобщение на международната рейтингова агенция Standard and Poor’s до УниКредит Булбанк, с което рейтинговата агенция потвърди дългосрочния рейтинг ВВВ и краткосрочния А-3 на банката, съобщиха от банката.
Това е най-високата възможна в момента кредитна оценка, тъй като според правилата на Standard and Poor’s максимално постижимият рейтинг на една финансова институция не може да надвишава рейтингът на страната, в която тя оперира. България също има рейтинг BBB/Negative/A-3.
Перспективата на рейтинга остава негативна заради същата оценка, която има България, се казва в официалното съобщение на Standard and Poor’s.
„УниКредит Булбанк е адекватно позиционирана да се справи с влошената икономическа среда заради непрекъснатата подкрепа, която получава от компанията-майка, заради развитието си и заради стратегиите си за управление на риска, които са по-консервативни и по-добре развити от стратегиите на конкурентите й на пазара”, се казва в съобщението на Standard and Poor’s
Въпреки че отбелязва очакваното повишеното ниво на лоши заеми от 2,1% в края на 2008 г. на 2,7% в края на март 2009 г., агенцията съобщава, че това ниво е значително под средното за банковата система и банката има по-нисък кредитен риск от конкурентите си на пазара. В условията на рецесия, агенцията очаква, както и за пазара като цяло, намаление на печалбата.
Според Standard and Poor’s българските банки имат значително по-нисък риск по отношение на кредитиране в чуждестранна валута в сравнение с много други източноевропейски държави, чиито валути се обезцениха в края на 2008 и началото на 2009 г.
Според оценката на Standard and Poor’s УниКредит Булбанк е видно стратегически важна банка за УниКредит Груп в стратегията и в Централна и Източна Европа. За 2009 г. групата е предоставила финансиране в размер на 1,2 млрд. евро на българската банка.
Основен източник на финансиране са депозитите. Водещите позиции на УниКредит Булбанк по този показател (14% пазарен дял към края на март 2009) зависят от агресивните депозитни стратегии, предприемани от други банки, се посочва в доклада на Standard and Poors.
Друг важен източник на финансиране, благодарение на който банката подкрепя клиентите си в условията на криза, са кредитни линии от големите институционални партньори като ЕБВР, ЕИБ и Банката за развитие в България.